POSLODAVCI POZDRAVLJAJU NOVE VLADNE MJERE, ALI UPOZORAVAJU: /

'Troškovi radne snage nisu jedini troškovi poslovanja'

Image
Foto: Matija Habljak/PIXSELL

Anketa koju je HUP proveo među svojim članicama iz sektora prerađivačke industrije u listopadu ukazuje na to da će naredna godina donijeti tek blagi oporavak

20.10.2020.
16:35
Matija Habljak/PIXSELL
VOYO logo

Hrvatska udruga poslodavaca zadovoljna je današnjim najavama Vlade RH o redizajnu mjera. Poručili su kako su dijelom prihvaćeni prijedlozi koje je HUP na zahtjev svojih članica predstavio na sastanku prošlog petka.

Image
PLENKOVIĆ PREDSTAVIO NOVE MJERE: /

Drastično se skraćuje radno vrijeme, potpore rastu, ali ovisit će o padu prometa...

Image
PLENKOVIĆ PREDSTAVIO NOVE MJERE: /

Drastično se skraćuje radno vrijeme, potpore rastu, ali ovisit će o padu prometa...

"Tu prvenstveno mislimo na stupnjevanje potpore sukladno padu prometa te oslobađanje korisnika potpore od plaćanja doprinosa. Međutim, u HUP-u upozoravamo na to da troškovi radne snage nisu jedini troškovi poslovanja te da je likvidnost poslovanja za mnoge djelatnosti i dalje ozbiljno ugrožena. Za mnoge poduzetnike, posebno male i srednje, pad prihoda i manji od 40% predstavlja potencijalno gašenje poslovne aktivnosti", kazali su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Anketa koju je HUP proveo među svojim članicama iz sektora prerađivačke industrije u listopadu ukazuje na to da će naredna godina donijeti tek blagi oporavak te da je potrebno nastaviti s mjerom skraćivanja radnog vremena te osigurati dostupna i povoljna sredstva za likvidnost, ali i za investicije. Kao najveća tri aktualna problema poslodavci ističu sljedeće: 46.67% anketiranih poslodavaca istaknulo je manjak novougovorenih poslova i narudžbi, 40% njih je istaknulo kašnjenje u isporukama sirovina i 40% ispitanika probleme u likvidnosti. Usprkos krizi u sektoru prerađivačke industrije, nije dolazilo do većih otpuštanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslodavci ne pribjegavaju otpuštanjima

Poduzetnici koji su sudjelovali u istraživanju zbog nedostatka posla otpustili su samo 2.7% svojih zaposlenika. To nam s jedne strane ukazuje na to da poslodavci niti u kriznom vremenu ne pribjegavaju otpuštanjima kao prvoj reakciji na krizu, a s druge strane da su mjere za spas radnih mjesta u prvom valu donesene pravovremeno.

"Uz pad prihoda, poslodavci imaju rast troškova za sirovine i dijelove, logistiku i prijevoz te za preventivne zdravstvene mjere. Da bi oporavak u idućoj godini bio što lakši i brži, potrebno je implementirati kompenzacijske mjere tako što će se smanjiti i/ili ukinuti parafiskalni nameti te uvesti jednostavnije i manje zahtjevno administrativno opterećenje.

Nadamo se da će najavljeni redizajn mjera omogućiti očuvanje većeg broja radnih mjesta i spriječiti zatvaranje poslovnih subjekata. U interesu je svih poslodavaca da se poslovanje održi i da ne dođe do zatvaranja te bi sve epidemiološke mjere trebalo donositi imajući i to u vidu", zaključili su iz Hrvatske udruge poslodavaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo