Majka petomjesečnog dječaka iz Ivanić Grada ostala je nedavno šokirana računom u ljekarni. Posebna hrana za dojenčad, koju koriste djeca s alergijama na prehrambene proizvode, poskupjela je drastično i bez najave.
"Još u prosincu sam devet kutija ishrane Athera nadoplaćivala oko 360 kuna, a sada me dočekao hladan tuš kad sam morala platiti 726,30 kuna. Prema računu koji sam dobila, mogu razaznati da se subvencija HZZO-a za hranu, koju trebaju bolesna djeca, prepolovila“, rekla je za RTL Marina Ivić.
Njoj je tih devet kutija dovoljno za 25 dana hranjenja njenog sinčića kojem je sa svega dva mjeseca života otkrivena alergija na jedan protein iz mlijeka. Bez tog pripravka on ne bi mogao jesti ni majčino mlijeko. Tu formulu koriste rijetka djeca, pa ljekarne naručuju ograničene količine za poznate kupce.
Krivi su proizvođači?
"OK, ja financijski mogu podnijeti ovaj udar, ali što je s obiteljima koje ne mogu?", pitala je majka Marina. Nedavno ju je nazvala već dobro poznata gospođa iz ljekarne i gotovo se rasplakala dok je govorila da je ta dojenačka formula drastično poskupjela. Nju inače rijetka djeca trebaju pa ljekarne uvijek naručuju za poznatog kupca unaprijed.
A na pitanje zašto je naglo i bez obavijesti poskupjela dojenačka hrana, HZZO odgovara da su krivi proizvođači.
"HZZO najmanje jednom godišnje provodi terapijsko usklađivanje cijene lijekova koji se propisuju na recept, a onda se utvrđuje i cijena koju će za pojedinu grupu namirnica plaćati HZZO. Althera prašak razvrstan je u 1. grupu pripravaka koji se primjenjuju kod alergija na proteine kravljeg mlijeka, zajedno s još četiri namirnice, a koje su međusobno uspoređivane temeljem kalorija. Tijekom usklađivanja cijena, nositelj odobrenja za namirnicu Althera prašak, nije spustio cijenu te razlika između cijene za originalno pakiranje namirnice (136,50 kuna) i iznosa cijene koja je utvrđena kao iznos koji će plaćati HZZO (55,80 kuna) predstavlja doplatu u iznosu od 80,70 kuna za svako pakiranje", poručuju iz HZZO-a.
Dodaju da postoje još tri namirnice koje roditelji mogu odabrati kao alternativu, a njihova je cijena jeftinija, odnosno roditelji trebaju dati manje nadoplate. Tako Similac Alimentum od 400 grama roditelji plaćaju 35,16 kuna, Alternova AR košta 37,57 kuna, a Aptamil Pregmin Allergy Difestive Care stoji 37,72 kune. Marina Atheru plaća 80,50 kuna po pakiranju.
"Ovo je sramotni udar na roditelje jer se radi o dojenačkoj hrani koja je neophodna za život djeteta. Ovo nama treba za život. Iskreno, zbog ovakvih stvari ljudi odlaze iz Hrvatske, a ja bih išla i na kraj svijeta da za svog sinčića dobijem najbolju skrb i njegu. Ovime država ne pokazuje da skrbi za malene, sramota“, ogorčena je Marina Ivić.
Od besplatnog do skupog
I nije jedina. Krajem prošle godine mediji su izvještavali o nezadovoljstvo i drugih roditelja, čija djeca zbog raznih bolesti i stanja moraju biti na posebnoj prehrani. Recimo, drastično je poskupjela i hrana Neocate Junior, koja se koristi kod alergija na proteine kravljeg mlijeka.
"Tijekom usklađivanja cijena, nositelj odobrenja nije spustio cijenu za Neocate Junior na razinu utvrđenu kao iznos koji će plaćati HZZO. Ukupna cijena namirnice Neocate Junior za originalno pakiranje namirnice je 282,91 kn, a utvrđeno je da HZZO plaća 210,07 kn. Nadoplata za osigurane osobe je 72,84 kuna po pakiranju. No, nakon provedenog postupka, četiri namirnice iz iste skupine su razvrstane na Osnovnu listu lijekova (osigurane osobe ne plaćaju doplatu), a namirnica Neocate Junior je s višom cijenom razvrstana na Dopunsku listu lijekova. Djeca do tri godine mogu dobiti druge četiri namirnice s osnovne liste lijekova, u cijelosti na teret sredstava HZZO-a“, naveli su iz HZZO-a.
Dakle, Neocate je od besplatne hrane, postala naminica koja košta 72,84 kune. Zbog toga, ali i brojnih drugih primjera poskupljenja dohrane za djecu, pojedine su udruge tražile od Ministarstva zdravstva da pokuša ublažiti ili dokinuti poskupljenja. No, s Ksavera se o ovoj temi zasad ne oglašavaju.