Kada su automobili zabranjeni, ljudi se snalaze na sve načine. Upravo tako je na Zlarinu, otoku na hrvatskoj obali nasuprot Šibenika.
Darko vozi bicikl. Iz Amerike se nakon uspješne karijere vratio na Zlarin gdje je otvorio tvrtku za proizvodnju 3D printera.
"Kad sam ja pokazivao svojim kolegama u Americi što je Zlarin oni su rekli: Što si uopće dolazio ovdje?", prisjeća se Darko.
To što nema automobila Darku uopće ne smeta.
"To je velika sreća da nemamo nikakvih automobila. Ima nešto električnih automobila, mi ih zovemo Papa mobili."
Papamobile posjeduje i Antonio koji se iz metropole vratio kako bi živio na rodnom Zlarinu. Otvorio je svoju gostionu i na povratak u glavni grad ni ne pomišlja.
"Prije svega ovdje nema stresa, mirniji je život. Radiš kad hoćeš, što hoćeš. Radio sam u Zagrebu četiri godine i pobjegao. Ovdje je jednostavno mirniji život", kaže Antonio.
Da nema automobila, tvrdi, ni ne primjećuje.
"Uopće ne razmišljam o tome. Znači ima ih... nema ih...Baš me briga. Znam da ne mogu ovdje doć pa nam je ista stvar."
I dok je nekima život bez auta nezamisliv, za turiste je prazna cesta pravi mamac.
"Obiteljski turizam. Mir, tišina. Imamo puno sadržaja, što za djecu, što za mlade što za odrasle i naravno nemamo auta", Katarina Gregov, direktorica TZ Zlarin.
"Odličan otok. Umjeren i čovjek se tu baš dobro osjeća", komentira Bojan iz Slovenije.
"Nema auta i nama odgovara tako za djecu. Imamo dvoje male djece pa nam je lijepo tu. I bila nam je jeftina ponuda", dodaje Zlatko iz Zagreba.
Čovjek se zaista, nakon dana provedenog na ovom predivnom otoku, zapita: Možemo li ikako automobile zabraniti posvuda?"