Porezna uprava objavila je koliko je u 2024. godini izdano računa s napojnicama po kojima se lako da izračunati koliko je ona prosječno iznosila.
Ukupan broj računa bio je 9.601.57, a iznos 32.876.909,35 što ispada da je prosječna napojnica lani bila 3,42 eura. Preračunano u kune, to ispada više nego darežljivih 25 kuna. Sjećate li se ne tako davnih vremena dok smo ih još imali u novčaniku i prisjetite se koliko je bilo "normalno" ostaviti za kavu, ručak ili frizeru.
S obzirom da se napojnice mogu ostaviti u svakoj djelatnosti gdje je to primjenjivo ili uobičajeno kao što je ugostiteljstvo, frizerske i kozmetičarske usluge, trgovina… nije poznato po kategorijama gdje su se najviše ostavljale. Svi obveznici fiskalizacije obvezni su napojnicu prijaviti, ali ona nije iskazana kao stavka računa. Nije ni oporeziva do iznosa od 3360 eura.
Najmanje računa s napojnicama bilo je u siječnju, a najviše u srpnju i kolovozu.
Analizom rizika 95.594 obveznika fiskalizacije utvrđena su 7384 najrizičnija obveznika kod kojih su u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2024. godine provedeni nadzori fiskalizacije. Nepravilnosti su utvrđene kod 4488 obveznika odnosno u 61 posto postupaka. Pored nadzora fiskalizacije, obavljani su i postupci praćenja izdavanja računa i evidentiranja prometa (snimanje prometa) te je provedeno 1226 postupaka. Podaci o provedenim postupcima se analiziraju i ovisno o rezultatima planiraju daljnje nadzorne aktivnosti.
Utvrđene nepravilnosti najviše su se odnosile na neizdavanje računa i neevidentiranje cjelokupnog prometa, nepotpune i netočne podatke o poslovnim prostorima, nefiskaliziranje izdanih računa u zakonskom roku i slično.
Izdano je 2086 prekršajnih naloga i izrečene su novčane kazne u iznosu od 3,406.190 eura.
U provedenim postupcima poreznog nadzora podneseno je 148 kaznenih prijava koje se odnose na 275 osoba i 234 kaznena djela.
Iz Porezne su naglasili da su tijekom turističke sezone u razdoblju od 16. lipnja do 15. rujna 2024. godine obavljane pojačane nadzorne aktivnosti na cijelom području Hrvatske i to s posebnim naglaskom na jadransku obalu, otoke i područje Grada Zagreba. Obavljani su i nadzori fiskalizacije kao i postupci praćenja izdavanja računa i evidentiranja prometa.
U navedenom razdoblju obavljeno je 1448 nadzora fiskalizacije i 1154 postupka snimanja prometa. U provedenim nadzorima fiskalizacije nepravilnosti su utvrđene u 713 nadzora odnosno u 49 posto postupaka, izvijestili su iz Porezne uprave.
POGLEDAJTE VIDEO: Veće plaće, napojnice preko kartice, viša dobna granica za umirovljenje žena: Što nam je donijela 2024. godina?