"Krajem kolovoza našao sam oglas za posao tajnika firme s područja Istre koja se bavi podizanjem stambenih zgrada (podaci poznati redakciji). Nazvao sam broj i dogovorio razgovor za posao, u kafiću u Poreču. Dočekao me gospodin A. K.. Prvih 10-ak minuta smo čak i o poslu pričali, ali ništa konkretno. Nisam saznao kakva je to firma, koji je njihov glavni zadatak, čak ni koja bi moja uloga u svemu tome mogla biti. Objasnio sam mu da se napredno razumijem u računala, pa mi je odlučio dati titulu informatičara.
U redu, no moj budući šef je odjednom skrenuo s teme i počeo pričati o: tome da je rastavljen i ima dijete, da lakira nokte na nogama, da je studirao teologiju i vjeruje u Boga te da misli jednog dana otvoriti restoran itd.", piše naš čitatelj čija se priča odlično uklapa u našu novu akciju Djeluj lokalno.
Tvrtka iz registra izbrisana još 18. srpnja
Sve mu je to bilo sumnjivo, pa je naknadno otkrio da je tvrtka izbrisana iz sudskog registra 18. srpnja ove godine. Nadalje, popričao je s djevojkama koje su također trebale raditi za spomenutog gospodina, te je saznao da se čovjek navodno liječi na psihijatriji u Zagrebu, da živi s majkom, da je lagao da se poslovni prostori sređuju, da je lagao da je prijavio dvije radnice...
Spomenute djevojke, kaže naš čitatelj, za posao su se javile preko oglasa objavljenog u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, pa smo ih upitali kako je moguće da su objavili oglas za zapošljavanje za tvrtku koja je izbrisana.
HZZ nema obvezu provjeravati registre
"Prvenstveno nam je žao ukoliko se dogodio takav slučaj i što nam nezaposlena osoba nije prijavila taj događaj kako bismo reagirali i zaštitili ostale nezaposlene osobe", priopćili su iz HZZ-a, pa objasnili: "Hrvatski zavod za zapošljavanje nije u obavezi svakog pojedinačnog poslodavca provjeravati u različitim registrima jer imamo više vrsta pravnih osoba: obrte, samostalne djelatnosti, različita rješenja ministarstva o npr. domovima, stomatološkim ordinacijama i slična, a za mnoge i ne postoje objedinjeni javni registri. Poslodavci koji žele objaviti oglas na HZZ-u svoju potrebu mogu dostaviti putem maila, osobno, poštom ili faksom. Po dostavljenom natječaju (ukoliko ga poslodavac nije osobno dostavio), matični savjetnik zadužen za poslodavca kontaktira poslodavca jer bez kontakta nije moguća objava dostavljenog slobodnog radnog mjesta. U kontaktu s poslodavcem provjeravaju se navedene činjenice iz prijave potrebe za radnikom, ali se i poslodavca informira o proceduri posredovanja pri zapošljavanju. Također su upoznati s činjenicom da će natječaji biti objavljeni na web stranici, biltenu i oglasnim pločama te da će savjetnik/savjetnici uputiti kandidata/te koji najbolje udovoljavaju uvjetima natječaja te da će im se javiti i svi ostali tražitelji zaposlenja, kao i zaposlene osobe koje žele promijeniti posao. Nakon provjere podataka navedenih u prijavi potrebe za radnikom, isti se objavljuje na oglasnim pločama, biltenu i web stranici, a savjetnici za zapošljavanje upućuju osobe koje najbolje udovoljavaju uvjetima natječaja.
HZZ-u je u interesu da slobodna radna mjesta budu transparentna i vjerodostojna potrebi poslodavca koji nam se obraća jer želi naše posredovanje. Ukoliko poslodavac svjesno prešuti činjenicu da je pravno neaktivan, a naknadno se dođe do saznanja, svakako ćemo prekinuti suradnju. Po utvrđivanju takvih činjenica, potrebe za radnikom poslodavca koji je brisan iz registra (što znači da je pravno neaktivan) ne bismo objavljivali u svojim sredstvima informiranja", poručili su iz HZZ-a. Dakle, kad se prijavljujete na oglas za neki posao, trebali biste sami provjeriti podatke o tvrtki preko sudskog registra budući da u HZZ-u to nemaju obvezu uraditi.
Dajte svoju ocjenu onoga što ste pročitali, iznesite koje vas poteškoće muče, što biste najradije promijenili u svom gradu, a na što ste ponosni. Na adresu djelujlokalno@portal.net.hr šaljite nam svoje priče, a mi ćemo potražiti odgovore na vaša pitanja i tražiti očitovanje nadležnih.