Alarm u Europi koja bilježi drastičan porast zaraženih spolnim bolestima! Unazad 10 godina, broj slučajeva zaraze gonorejom porastao je 300 posto, a sifilisom 100 posto. Spolne bolesti i danas su tabu tema među mladima.
"Nismo uopće svjesni opasnosti spolnih bolesti", "Kad se ta tema pokrene, svi su nekako sramežljivi", "Klinci već sad stasaju s 13, 14 godina i trebali bi puno više komunicirati", kažu nam sugovornici u Zagrebu.
U Europi se stoga bilježi alarmantan rast oboljelih. Europski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti usporedio je podatke unazad 10 godina. Prije dvije godine, u europskim je zemljama potvrđeno 100 tisuća slučajeva gonoreje, što je čak 300 posto više nego 2014. godine. Sifilis je 2023. godine potvrđen kod više od 40 tisuća osoba - dvostruko više nego 2014. godina.
Ginekolog Danijel Bursač pojašnjava uzroke: "U zadnjih desetak godina imamo značajne migracije stanovništva s jedne strane, s druge strane znamo da je ponašanje mladih sve slobodnije, a edukacija o svim tim spolno prenosivim bolestima i ostalim stvarima koje se tiču seksualnosti je manja".
U Hrvatskoj se zasad ne bilježi značajan porast. Riječ je o tek nekoliko desetaka potvrđenih slučajeva na godinu.
Epidemiologinja HZJZ-a Tatjana Nemeth Blažić kaže da u Hrvatskoj muškarci češće obolijevaju: "Pogotovo oni koji imaju spolne odnose s muškarcima. Veći rizik predstavlja nekorištenje kondoma kao zaštite, učestalo mijenjanje spolnih partnera".
![Image](https://d19p4plxg0u3gz.cloudfront.net/a0350c48-0305-11ef-89f4-1a6e9a340e00/v/42bc9a34-9d0c-11eb-a404-cedfb09875dd/1280x1280-42bcbbf4-9d0c-11eb-8f97-cedfb09875dd.webp)
Prevencija je pola zdravlja. Pitali smo mlade u Zagrebu štite li se oni: "Naravno, svakako. Cijepio sam se i protiv HPV-a. Mislim da bi to svatko trebao tko imalo brine o svom zdravstvenom stanju", "Uglavnom živim čistoću tako da nemam potrebe", "Naravno da se štitim, kao što bi i svi mladi trebali", tek su neki od odgovora naših sugovornika.
'Infekcija se širi i na unutarnje organe...'
Zaštita je tu, a pregledi? Kristina iz Zagreba potvrđuje: "Da, redovno. To preporučam svakoj ženi, curi, barem svako šest mjeseci".
Ali muškarci i nisu tako redoviti. Naši sugovornici kažu: "Nisam imao nikakvih problema, nisam išao na preglede da vam budem iskren", "Uh, to je jako jako rijetko kod nas". Zato je ključno testirati se kada osoba misli da je u riziku ili kada primijeti simptome.
"Dugoročna infekcija može prijeći u ozbiljnu bolest, infekcija se širi onda i na unutarnje organe i pogotovo kod žena može uzrokovati upalnu zdjeličnu bolest", upozorava epidemiologinja HZJZ-a Tatjana Nemeth Blažić, dok ginekolog Danijel Bursač dodaje: "Sifilis ima nekoliko stadija bolesti. Ukoliko se ne prepozna i ne bude liječen - što je vrlo rijetko danas kad imamo antibiotik - može uzrokovati promjene i na kostima i na mozgu. Poprilično neugodna bolest u toj zadnjoj fazi bolesti".
Ako se ne liječe, dovode i do neplodnosti. A mogu uništiti i zdravlje partnera. Većina infekcija nema nikakve simptome - pa je preventivno testiranje najbolje rješenje.
POGLEDAJTE VIDEO: Seksting u osnovnoj školi! 'Snapala sam golu sliku. Vidio ju je cijeli razred, a obećao je da neće pokazati...'