"Krim-policija u HBOR je došla samo zbog jednog predmeta i nikakva češljanja poslovanja nije bilo. HBOR je stvorio ugled i u svjetskom bankarskom okruženju i o tom ugledu ovisi ne samo njegov ugled, nego i interes hrvatskih gospodarstvenika. Stoga molim da se ne iznose neistine i da se ne obrušava na instituciju jer se ugled stvara dugotrajno, a ruši u trenutku", rekao je konferenciji u Zadru Anton Kovačev, prvi čovjek HBOR-a, potvrđujući da je krim-policija u HBOR došla zbog slučaja Šegon. Anton Kovačev potvrdio je da je i on razgovarao s policijom.
"Ja sam institucijama na raspolaganju kao i u nizu slučajeva dosad. Što se tiče kredita Šegonu, takvih je kredita na stotine odobreno. Mi smo kao uprava dali priopćenje sa svim detaljima i obrazloženjima, no unatoč tome pojavile su se neistine i poluistine. Članovima Nadzornog odbora dali smo sve detalje i odgovorili na sva pitanja i za nas je taj slučaj završen. Nema ništa sporno", rekao je Kovačev te na upit o odgovornosti rekao da je njegov mandat na raspolaganju na svakoj sjednici Nadzornog odbora.
U Ravnateljstvu policije u srijedu službeno nisu željeli davati izjave o akciji koja je poslijepodne počela u prostorijama HBOR-a. Neslužbeno se tek može doznati da policija provodi kriminalističko istraživanje vezano uz transakcije za kredite odobrene unazad nekoliko godina.
Nije bilo poznato je li krim istraživanjem obuhvaćen postupak dodjele kredita pomoćniku ministra financija specijal-201012070191004-Slavko Linić, Branku Šegonu, a u HBOR-u to nisu ni potvrdili, niti demantirali. Novi list naveo je da krim policija postupa po nalogu USKOK-a u sklopu istrage poslovanja HBOR-a.
Privatni iznad javnog interesa
Podsjetimo, protiv Šegona se provodi i postupak pred Povjerenstvom za odlučivanje o sukobu interesa zbog utvrđivanja je li prekršio neki od članaka Zakona o sprječavanju sukoba interesa te kao pomoćnik ministra financija Slavka Linića utjecao na dobivanje HBOR-ovog kredita od 31,4 milijuna kuna obiteljskoj tvrtki u kojoj Šegon ima 20 posto udjela u vlasništvu. Postupak treba utvrditi je li se on tako našao u situaciji u kojoj je svoj privatni interes stavio iznad javnoga. Naime, spomenuti kredit tvrtki Facta Vera Šegonove obitelji, odobren još 2012. godine, uključuje i stjecanje državnih potpora i subvencija u iznosi od 1,1 milijun kuna.
Povjerenstvo će pozvati Šegona da se u roku od 15 dana očituje o razlozima pokretanja postupka. Nakon toga, Povjerenstvo će o ovom slučaju donijeti svoju konačnu odluku.