PODSTANARSTVO DRASTIČNO POSKUPLJUJE: /

Prosječna cijena u Zagrebu dosegla 634 eura, a metropola nije jedina

Image
Foto: Pixsell

A i to nije sve jer najmoprimce čeka i niz drugih troškova

25.3.2019.
21:48
Pixsell
VOYO logo

Tijekom 2018. godine najtraženiji gradovi za najam stanova bili su Zagreb, Split, Rijeka i Zadar. Osim domaćih posjetitelja, navedeni su gradovi zanimali i strance, koji su u potrazi za najmom uglavnom dolazili iz BiH, Njemačke, Slovenije i Srbije, pokzauju podaci oglasnika Crozilla.com.

Porast za više od osam posto

Prema portalu specijalizaranom za nekretnine, prosječna tražena cijena najma stanova površine između 20 i 100 kvadratnih metara u Zagrebu je tijekom 2018. godine porasla za 8,4 posto i popela se na 634 eura. U Rijeci su njihove najamnine u prosjeku porasle za 7,7 posto i iznosile 433 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PAKAO PODSTANARSTVA U HRVATSKOJ: /

Pogledajte usporedbu cijena u Zagrebu i Beču i kakve se grozne stvari događaju kod nas

Image
PAKAO PODSTANARSTVA U HRVATSKOJ: /

Pogledajte usporedbu cijena u Zagrebu i Beču i kakve se grozne stvari događaju kod nas

Porast od 3,4 posto zabilježen je lani u Splitu gdje su prosječne oglašavane cijene najma stanova do 100 kvadratnih metara iznosile oko 590 eura, te u Zadru u kojem su bile 100 eura niže.

Najtraženiji manji stanovi

Najtraženiji su stanovi manjih površina koji se nalaze u zoni javnog gradskog prijevoza, pa se upravo takvi i najlakše popune te ih na tržištu nema mnogo slobodnih. Andrea Bilić, direktorica zagrebačke agencije za nekretnine Metropola d.o.o. rekla je kako se, kada je o Zagrebu riječ, najviše traže novouređeni moderni stanovi u užem i širem centru grada, s jednom ili dvije spavaće sobe, do oko 80 kvadratnih metara površine, s budžetom do 900 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No cijena najma samo je dio problema s kojima se susreću ljudi koji žele dugoročno ujamiti stan. Čak i kada pronađu odgovarajući stan koji se uklapa u njihove financijske okvire, najmoprimci već u startu trebaju računati s dodatnim troškovima, pa nerijetko moraju imati pripremljene pozamašne svote kako bi uselili u neki stan.

Najmadavci se žele osigurati

Kako bi se osigurali od neplaćanja mjesečne rente, neplaćenih režija ili jednostavno kako bi imali pokriće za moguće uništavanje imovine, vlasnici stanova osim redovne mjesečne najamnine, odmah na samom početku zahtijevaju i još neka dodatna plaćanja. Andrea Bilić kaže kako najmoprimci u prvom mjesecu najma, uz redovnu mjesečnu stanarinu, najčešće plaćaju depozit u iznosu od jedne mjesečne najamnine, zatim agencijsku proviziju, također u iznosu mjesečne najamnine uvećanu za PDV, te režijske troškove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo