Plinska elektrana nije dobro došla na Peručko jezero. Većina stanovnika protiv je izgradnje zabrinuta zbog utjecaja na okoliš, ali i vlastito zdravlje.
"Svaki pošteni čovjek se pobunio. To se vidi u što se igra, veliki novac je u pitanju i tu neće profitirati narod nego će nam donijeti bolest i rastjerat će nas. To je strani kapital u sprezi s domaćim prodanim političarima", tvrdi fra Neven Pavlinušić, župnik "Župe svih svetih" Hrvace.
"Mislim da će se obustaviti, većina stanovnika Hravaca je za to da se obustavi. Smatram da je svima u interesu da se biser očuva.", smatra Rada Gluić iz Sinja.
"Hvala bogu da ćemo svi biti ugroženi i mi i naša dica i naši unuci- a hrana..nećemo imati šta jesti, a vidite sad ovo neoprano možeš jesti-bit ćemo svi protiv", tvrdi Mirko Romić iz Rumina.
Ambiciozan plan gradnje četiri elektroenergetrska projekta vrijedan oko milijardu eura, još nije prošao ni stručnu procjenu ministarstva okoliša. A i sam načelnik više nije zagovornik plinske elektrane.
"Općinsko vijeće koje se konstituiralo prije koji dan donijet će odluku da se ide sa ovom rezirvibilnom elektranom , ali što se tiče kombi plinske ona je za općinu Hravce neprihvatljiva", tvrdi Dinko Bošnjak, načelnik Općine Hrvace.
Direktor tvrtke koja stoji iza projekta vis viva Zoran Burić, inače, suprug buduće ministrice vanjskih poslova, jučer je odbacio tvrdnje da je projekt štetan. No, iz znanstvenih krugova upozoravaju da je osim zagađenja zraka i vode projekt i ekonomoski neisplativ.
"Gradanjom elektrane na Peruči, koji je najveći bazen pitke vode kojim se ne napaja samo Cetinski ktraj, nego Split, šira okolica i otoci i to postaje nepitka voda. Peruča plus Cetina nizvodno.
To je najveći problem jer ljudi više neće imati pitku vodu, a imat će skuplju struju zbog lažnih subvencija za obnovljive izvore energije što ova termoelektarna nije", objašnjava Mislav Cvitković, suradnik na Institutu Ruđer Bošković.
I dok privatni inestitor tvrdi da je riječ o stateškom projektu, njegovi protivnici ustraju u tvrdnji da je riječ o prevari kojom su ugrožena dva ključna hrvatska interesa Hravtska - energija i voda.