Premijer Andrej Plenković sudjeluje na 17. Strateškom forumu na Bledu gdje je dao izjavu za medije.
Uz Plenkovića su tamo i predsjednici Islanda i Moldavije te premijer Slovenije i Albanije. Hrvatski premijer već se susreo s domaćinom, slovenskim kolegom Robertom Golobom.
"Bio sam sastanku s premijerom Golobom i ministricom Fajon, razgovarali smo o unaprjeđenju odnosa, energentima, pomoći Hrvatske Sloveniji oko požara, o trgovinskoj razmjeni, turizmu… I pozvao sam premijera u Hrvatsku. Govorili smo o tome da moramo riješiti pitanje granice. Na nama je sada da radimo na onome što nas povezuje. I Hrvati i Slovenci su prijateljski narodi.
Za Hrvatsku arbitražna presuda ne postoji, mi smo iz tog procesa izašli. Arbitražni sporazum je kakav je, on nije opcija, naš ga Sabor nikad neće ratificirati, rekao sam to otvoreno premijeru Golobu", rekao je Plenković koji je održao iznimno kratku presicu i trebao bi kasnije odgovarati na pitanja. "Ja ću se vratiti za ove ozbiljne teme".
Plenković pritom nije komentirao aferu koja trese Hrvatsku, a njegov je glasnogovornik rekao da će kasnije govoriti o tome.
'Nije se to dogodilo slučajno'
Nakon panela komentirao je novu aferu s Inom.
"Banke kada u Hrvatskoj posluju kada primijete neku veću translaciju, pale alarm, onda o tome moraju obavijestiti Ured za sprečavanje pranja novca. To se ništa ne događa slučajno. To je sve prema propisima. Nije se to dogodilo slučajno, nego je aktiviranje mehanizama u RH. Kako im je ovo promaklo, meni nije jasno. Očito je da sustav kontrole nije bio nešto. Ministar Filipović je danas održao sastanak i zatražio je striktnu proceduru poslovanja."
Postoji Uprava kompanija koja ima najveću odgovornost. Nakon njih ide Nadzorni odbor. Poduzet ćemo sve odgovarajuće korake. Bankama se pali crvena lampica, oni kontaktiraju Ured za sprječavanje pranja novca, USKOK i policija rade svoj posao, tako da mislim da ovdje sve institucije rade svoj posao i da se sve otkrilo na vrijeme. Ovo nije trajalo deset godina, brzo se to otkrilo.
"Nadzorni odbor ima jasno propisane zakone. Možda dok su na vlasi šute, a onda kada odu onda progovore."
'Kako da vam to kažem, na slovenskom?!'
Komentirao je i izjave Grmoje i Hajdaša Dončića koji su prozvali Plenkovića i pozvali su na nove izbore, a Hajdaš Dončić je poručio kako "Plenkovićevi radari nisu ništa drugo doli mlohava ćuna".
"Di je to Hajdaš naučio, u Kragujevcu?", uzvratio mu je Plenković.
Novinari su ga upitali je li vlada dobila informaciju iz Plinare o sumnjivoj prodaji plina.
"Recite mi tko je kome i kada kazao, ja zovem nadležnog ministra i kabinet i nitko ne zna ništa o tome. Deset puta smo provjeravali i nemamo saznanja o tome. Kako da vam to još kažem, na slovenskom?"
'Za nas ne postoji srpska optužnica protiv hrvaskih pilota'
Optužnica Srbije protiv hrvatskih pilota za navodne ratne zločine u Oluji za Hrvatsku kao predmet „ne postoji”, rekao je u ponedjeljak premijer Andrej Plenković, dodavši kako se taj stav neće „mijenjati ni milimetra”.
„Nadležnost Srbije u predmetima koji se tiču navodnih počinjenja kaznenih dijela na teritorijima drugih država, od strane državljana drugih država, za nas je neprihvatljiva već godinama, to ne dolazi u obzir”, rekao je hrvatski premijer na Bledu.
Apelacijski sud u Beogradu je 20. kolovoza potvrdio je rješenje Višeg suda u Beogradu kojim je potvrđena optužnica srpskog Tužiteljstva za ratne zločine protiv četvorice časnika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) za ratne zločine počinjene u vojno redarstvenoj akciji Oluja 1995. godine.
Plenković je rekao da postoji međunarodna instanca, bivši Haaški sud i današnji Rezidualni mehanizam, te da stoga ne dolazi u obzir da Srbija „kao agresor u vremenu velikosrpskog režima Slobodana Miloševića” koja je napala Hrvatsku, BiH i Sloveniju pretendira biti država koja će podizati optužnice protiv hrvatskih pilota u vrijeme Domovinskog rata.
„Dakle, taj predmet za nas kao državu ne postoji”, naglasio je, dodavši da je Hrvatska tu jasna i „neće se mijenjati niti milimetra” te da se Srbija „jako, jako dobro mora suočiti sa svojom prošlošću i ulogom devedesetih godina”.
O eventualnom posjetu srbijanskog predsjednika Aleksandru Vučiću bivšem ustaškom logoru Jasenovac Plenković je rekao „o tom potom”.
Vučić, koji ponavlja „da ne želi na more nego u Jasenovac”, namjeravao je 17. srpnja posjetiti bivši logor, no u privatnom, nenajavljenom svojstvu, što su hrvatske vlasti odbile, navodeći da to nije u skladu s diplomatskom praksom.
„Zna se kako se najavljuje posjet drugim zemljama ako se tamo ne ide turistički”, rekao je Plenković u ponedjeljak.