Hrvatska će iduće godine imati najjače ratno zrakoplovstvo u ovom dijelu Europe zahvaljujući realizaciji ulaganja u francuske višenamjenske borbene Rafale, a dodatna ulaganja potrebna su ratnoj mornarici, rekao je u četvrtak predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Hrvatska vojska
Iduće će se godine u potpunosti promijeniti strateški položaj Hrvatske, u obrambenom i sigurnosnom smislu, zahvaljujući ulaganju koje se čeka više desetaka godine, a riječ je o višenamjenskim borbenim avionima, rekao je premijer tijekom svečanog otvorenje novog kongresnog centra na Hrvatskom vojnom učilištu "Franjo Tuđman". Isporuka prvih aviona očekuje se u proljeće sljedeće godine.
Zagreb: Svečano otvorenje Kongresnog centra na Hrvatskome vojnom učilištu "Dr. Franjo Tuđman"
"Tako snažno, moderno, suvremeno, sposobno ratno zrakoplovstvo, između Njemačke i Grčke, u ovom dijelu Europe, praktički neće imati nitko", ocijenio je Plenković.
Proračun za obranu, s malo više od milijardu eura, nikad nije bio veći, a nakon novih ulaganja u ratno zrakoplovstvo, slijede i ona u ratnu mornaricu, najavio je. "Jačanje ratne mornarice je segment u koji moramo dodatno ulagati kako bi osnažili naš položaj kao pomorske, mediteranske zemlje."
Snagu i sposobnost Hrvatska je vojska pokazala tijekom poplava u Sloveniji i požara Grčkoj s obzirom na to da je bila među prvima koja im je poslala kanadere i helikoptere. Osim na pomoć Sloveniji i Grčkoj, Plenković je podsjetio i na pomoć ratom pogođenoj Ukrajini, ukupne vrijednosti oko 200 milijuna eura.
"Vlada je zauzele principijelan stav, stav zemlje koja je sama bila žrtva agresije, koja se sama izborila za svoju slobodu, samostalnost i poštivanja temeljnih načela međunarodnog prava", rekao je Plenković.
Otvaranje novog kongresnog centra na Hrvatskom vojnom učilištu koštalo je 7,5 milijuna eura koji su osigurani iz sredstava MORH-a, rekao je ministar obrane Mario Banožić.
Vojnici su dobili nove, kvalitetno opremljene prostore za održavanje znanstvenih skupova i stručnih konferencija, to je nova etapa razvoja vojnog obrazovanja.
"Cilj nam je da naše sveučilište postane jedno od najboljih i najmodernijih kampusa kako bi se dogodila još veća afirmacija Hrvatske vojske na međunarodnoj sceni, s ciljem stvaranja još boljih uvjeta naših kadeta i nastavnog osoblja" poručio je ministar obrane.
Potpredsjednik Sabora Željko Reiner rekao je da Hrvatsko vojno učilište već sada visoko kotira na listi sveučilišta vojne izobraze što ne bi bilo moguće bez ulaganje u ljude.
Ulaganja u infrastrukturu
Također, danas su potpisani ugovori za tri velika infrastrukturna prometna projekta, kaže premijer. Sve skupa vrijedni su 76,5 milijuna eura. Radi se o dovršetku koridora 5c u Hrvatskoj, integraciji Baranje u mrežu autocesta koji bi trebao biti gotov za godinu i pol dana. Tu su i radovi na zračnoj luci Zadar koja je jedina zračna luka koja se financira iz NPOO-a. Premijer je najavio novi terminal za putnički promet u Splitu, piše N1.
Premijer je govorio i o gospodarskom rastu i rastu BDP-a. BDP raste, kaže, već 10. kvartal zaredom i on to vidi kao potvrdu da su mjere koje je Vlada donosila protekle tri i pol godine bile sveobuhvatne, dobre i pravovremene.
POGLEDAJTE VIDEO: U tri godine dogovorili su se samo oko jednog veleposlanika, onog u Beogradu: 'Kad će i ostala mjesta biti popunjena?+
Govoreći o rastu cijena, Plenković kaže kako nije prihvatljivo da se cijene dižu bez “odgovarajućih inputa”. “Trebamo nastaviti s naporima za smanjenje inflacije na prihvatljivu razinu. Vidjeli smo da je inflacija na razini eurozone 5,3 posto i moramo učiniti dodatne napore da se taj postotak smanjuje”, kaže.
'Predmet Slaven Kovačević'
Također, komentirao je presudu ESLJP-a u predmetu Slaven Kovačević. “Primili smo na znanje ovu presudu, ali ponavljam da ćemo se zauzimati za jednakopravnost svih koji žive u BiH. Protiv smo politike i prakse nametanja predstavnika hrvatskom narodu. To se ponovno događa i ne stvara povoljno ozračje i povjerenje među narodima u BiH.”