SRPSKA OPTUŽNICA ZBOG OLUJE /

Pilot optužen u Srbiji: 'Mene nitko nije kontaktirao, čekamo da država nešto poduzme'

Ministarstvo pravosuđa poslalo je jasnu poruku da će zaštititi pilote kao i dignitet Domovinskog rata. Kažu da ih, kao ni pilote, nitko službeno ni o čemu nije obavijestio

20.8.2022.
19:53
VOYO logo

Suđenje hrvatskih ratnih pilotima uskoro bi trebalo početi u Srbiji, a optuženi piloti sve informacije i dalje doznaju jedino iz medija. Ne znaju ni tko im je odvjetnik po službenoj dužnosti koji je tamo za njih uložio žalbu.

"Mene nije nitko zvanično kontaktirao. Ne mogu ja s njima kontaktirati. Sad čekamo da hrvatska država, odnosno oni koji je zastupaju sada nešto poduzme. Koliko se sjećam tamo negdje dok je priča krenula, predsjednik Vlade je izjavio da Hrvatska zna kako će zaštiti svoje ratne pilote. E, sada čekamo to", kaže za RTL pilot Danijel Borović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo pravosuđa poslalo je jasnu poruku da će zaštititi pilote kao i dignitet Domovinskog rata. Kažu da ih, kao ni pilote, nitko službeno ni o čemu nije obavijestio.

"Time su evidentno narušena njihova prava koja im kao okrivljenicima u kaznenom postupku jamči Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, a koja se upravo ostvaruju primjenom instrumenata međunarodne pravne pomoći", poručili su iz ministarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'SLUČAJ SVEDEN NA RAZINU POLITKE' /

Što nakon optužnice Srbije protiv hrvatskih pilota? Odvjetnici: 'Suđenje u odsutnosti ne bi bilo dobro prihvaćeno'

Image
'SLUČAJ SVEDEN NA RAZINU POLITKE' /

Što nakon optužnice Srbije protiv hrvatskih pilota? Odvjetnici: 'Suđenje u odsutnosti ne bi bilo dobro prihvaćeno'

Plenković: Taj zakon je nama neprihvatljiv'

Srbija četvoricu pilota tereti da su tijekom akcije Oluja 7. i 8. kolovoza 1995. naredili, odnosno i sami raketirali kolone izbjeglica na Petrovačkoj cesti kod Bosanskog Petrovca i u mjestu Svodna kod Novog Grada. U tim je napadima identificirano 13 žrtava, od kojih šestero djece, te 24-ero ranjenih. Potvrda je to iste optužnice koju je Viši sud Srbije donio u svibnju kada su žestoko reagirale obje strane.

"Taj zakon kojim Srbija širi svoju jurisdikciju na teritoriju drugih država nama neprihvatljiv i da je taj potez za Hrvatsku sigurno signal koraka unatrag u našim odnosima, a ne unaprijed", kazao je ranije premijer Andrej Plenković.

"Ja mislim da je mnogo važno da ratni zločin ne može da ostane nekažnjen, a sve te igre, vika, dreka, histerija nikome nisu naročito bitne", rekao je tada srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić.

Uzvratiti istom mjerom

Hrvatska Srbiji treba uzvratiti - kaže umirovljeni pilot Ivan Selak - istom mjerom - optužnicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nadam se da će hrvatsko tužilaštvo ili sud podići optužnicu protiv predsjednika susjedne države koji toliko agitira da se sudi hrvatskim pilotima a koji je ako se dobro sjećam, a jako se dobro sjećam, 95. itekako agitirao i dizao bunu u Glini. Dakle, huškao je narod. Ako se netko bavi huškanjem, taj je ratni zločinac", kaže Selak.

Pokretanje kaznenog postupka protiv umirovljenih pilota otežat će suradnju Srbije i Hrvatske i po pitanju nestalih osoba te je protivno međunarodnom pravu, poručuje Ministarstvo pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo