ZARAŽENI STUDENT POLAGAO ISPIT NA ZAGREBAČKOM FAKULTETU: /

'21 student i jedan profesor su u izolaciji'

Image
Foto: Facebook/Građevinski fakultet

Studentima koji su sa zaraženim kolegom pisali ispit od dva sata u predavaonici stigla je obavijest o zahtijevanoj samoizolaciji

1.7.2020.
17:30
Facebook/Građevinski fakultet
VOYO logo

Kako je korona na početku pandemije ušla u bolnice i domove za starije osobe, tako je tijekom, neki će reći "drugog vala", navalila na studente i fakultetsko osoblje. Osim što su zabilježeni pozitivni slučajevi zaraze Covidom-19 na jednom osječkom fakultetu, zagrebačkom Libertasu, Prometnom fakultetu i zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti, sada je pozitivan slučaj zabilježen i na Građevinskom fakultetu u Zagrebu.

Jedna je studentica portalu MojFaks javila da je u srijedu 24. lipnja održan ispit na kojemu je prisustvovao i student pozitivan na Covid-19. Studentima je obavijest o ovom slučaju stigla u ponedjeljak, 30. lipnja. Studentima koji su sa zaraženim kolegom pisali ispit od dva sata u predavaonici stigla je obavijest o zahtijevanoj samoizolaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
STUDENTI OSJEČKOG FAKULTETA U STRAHU: /

'Jedan kolega je zaražen, a ispiti se normalno održavaju! Pa tu ima i trudnica...'

Image
STUDENTI OSJEČKOG FAKULTETA U STRAHU: /

'Jedan kolega je zaražen, a ispiti se normalno održavaju! Pa tu ima i trudnica...'

Prodekan potvrdio: '21 student i jedan profesor su u izolaciji do 8. srpnja'

Je li istina da je zaraženi student prisustvovao ispitu i da su sada zbog toga neki morali u samoizolaciju, portal MojFaks odlučio je provjeriti kod prodekana izv. prof. dr. sc. Domagoja Damjanovića koji je novinarima potvrdio informacije vezane uz pojavu koronavirusa među studentima zagrebačke "Građevine". Prodekan je potvrdio navode i rekao da je 21 student u samoizolaciji te jedan profesor i da će to trajati do 8. srpnja.

Image

"Fakultet je u kontaktu sa studentom koji je pozitivan na COVID-19, on se osjeća dobro i nema simptome bolesti te mu je omogućeno polaganje ispita na daljinu za vrijeme trajanja bolesti. Jedan nastavnik i 21 student nalaze se u samoizolaciji koju je propisao Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar te će u njoj ostati do 8. srpnja. Što se tiče polaganja ispita, izaći ćemo studentima u susret. Za vrijeme trajanja mjera samoizolacije studentima će se osigurati mogućnost odgovaranja na daljinu ili će im se osigurati dodatni termin za provjeru znanja nakon isteka samoizolacije", rekao je Damjanović za MojFaks.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Studentica: 'Ispiti se i dalje održavaju uživo, nitko ne nosi maske, brinem se'

Studentica koja se javila s pričom o koroni na Građevinskom fakultetu kaže da je zabrinuta zbog pojave virusa među kolegama. Ispričala je da se trenutačno suočava s izborom polaganja ispita uživo u strahu od zaraze ili odgađanja obaveza za jesenski rok, što donosi novi set problema. Studentica tvrdi da se usmeni ispiti i dalje održavaju uživo usprkos preporuci da se sve više toga što je moguće odradi online.

"I dalje se sve održava uživo, neki profesori održavaju samo uvide u ispit online, ali ih se svejedno piše na fakultetu, a najčešće su to ispiti u trajanju od 3 sata, također nitko ne nosi maske na ispitima. Čak neki profesori održavaju i usmena odgovaranja uživo, a ispiti su nam održani bez ikakvih prilagođavanja kao da je semestar bio normalno odrađen kao i svaki drugi. Mi smo sada u stahu, ne znamo isplati li se izaći na ispit uopće kad je tako velika mogućnost zaraze i ugrožavanja zdravlja sebi i bližnjima, ili ostati bez mogućnosti polaganja ispita kako bi se zaštitili", govori zabrinuta djevojka.

'Neki ispiti se moraju polagati na fakultetu, studenti mogu dobiti masku na fakultetu'

Damjanović ističe da se ispiti iz nekih kolegija moraju polagati uživo zbog svoje specifičnosti dok je online oblik ispitivanja prisutan kada god i gdje je to moguće. Prodekan napominje da je na Fakultetu na početku ljetnih ispitnih rokova donesena odluka o održavanju dodatnog izvanrednog ispitnog roka za sve predmete u tjednu od 13. do 17. srpnja. Isto tako, ističe, ovisno o razvoju situacije, planira se i održavanje izvanrednog ispitnog roka u rujnu. Kada je riječ o studentima u izolaciji, ni za njih nema bojazni jer Damjanović ističe da će im se omogućiti polaganje ispita na daljinu kao i naknadne provjere znanja nakon što im samoizolacija prestane.

Image

Nakon nedavnog pogoršanja epidemiološke situacije, 26. lipnja izdane su i preporuke o nošenju zaštitnih maski za lice tijekom boravka u zgradi Fakulteta, govori prodekan za nastavu i kaže da je za sve studente koji nemaju vlastitu masku, osigurana maska koju mogu preuzeti kada uđu u zgradu Fakulteta. Isto tako, prodekan Damjanović ističe da je dezinfekcija ruku osigurana, mjerenje temperature, propisani razmak od 1,5 metara, ograničen je broj mjesta itd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ističem da je briga za studente i zaposlenike u ovoj epidemiološkoj situaciji najvažnija i zbog toga su pravodobno pokrenute sve potrebne aktivnosti vezane za pridržavanje propisanih epidemioloških mjera. U narednim danima ćemo pratiti razvoj situacije i sukladno tome donositi odluke o daljnjem postupanju", rekao je prodekan.

Zamjenica ravnatelja HZJZ-a: 'Odlazak na ispit nije visokorizičan'

Zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te liječnica školske medicine, dr. sc. Ivana Pavić Šimetin, ovaj tjedan kazala je za MojFaks da u pisanim Preporukama stoji da se sve obaveze na fakultetu odrađuju online. Međutim, ako je to zbog nekih razloga nemoguće ili se ne preporučava, održavanje ispita uživo na fakultetu se ne smatra visokorizičnom situacijom po studente. Liječnica objašnjava da je ona manje rizična od odlaska u trgovinu ili u noćni klub.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što se svakako mora naglasiti jest da se studenti moraju ponašati odgovorno u ovoj situaciji. Nema razloga da ne nose maske i ne paze na higijenu ruku, održavaju razmak u komunikaciji i prilikom susreta. Nema mnogo smisla strahovati od zaraze na fakultetu, a onda odlaziti u klubove bez pridržavanja mjera suzbijanja širenja zaraze. U uvjetima nošenja maske, redovitog pranja i dezinficiranja ruku i održavanja distance, rizik od zaraze prihvatljiv je i mnogo manju nego u nekim drugim svakodnevnim okolnostima", rekla je dr. Pavić Šimetin.

Gledano iz ugla epidemiološke struke, puno je lakše staviti pod kontrolu slučajeve zaraze na fakultetu zato što je moguće detektirati i locirati sve s kojima je zaraženi student ili profesor bio u kontaktu.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo