Iako su isprva dvije hakerske skupine - Cyber sekcija narodnooslobodilačkog fronta i KuNaNeT - preuzele odgovornost za "napad", u HT-u nisu prijavili nikakav hakerski upad u sustav.
Ovisni o (krhkoj) ICT tehnologiji
"Kompanje poput HT-a imaju jake zaštite od napada poput DDS-a i trebalo bi uložiti jako puno novaca za takav poduhvat, tako da vjerujem da ta informacija nije točna", kazao je za Slobodnu Dalmaciju Dražen Tomić, glavni urednik web-portala ICTbusiness.
Stručnjaci smatraju kako je moguće da su spomenute hakerske skupine doista izvršile napad na HT-ov sustav, ali gotovo sigurno nisu skrivile njegov pad.
Sudski vještak za telekomunikacije Đuro Lubura smatra da je problem kada 'padne' tvrtka koja ima većinski udio na TK-tržištu to što onda i ostali, koji nisu izravni korisnici te mreže, imaju problem u komunikaciji s tim korisnicima. Tomić pak kaže kako ovakvi problemi govore o tome koliko smo ovisni o ICT tehnologiji.
HT O VELIKIM SMETNJAMA: “Još uvijek nije sve u najboljem redu”
Broj za hitne slučajeve sat i pol nedostupan
Jedan od tih problema bila je, primjerice, jednoipolsatna nedostupnost pristupa broju 112, Državne uprave za zaštitu i spašavanje.
Osim toga, u utroak su se pojavili i problemi u radu banaka (bankomati, poslovnice i POS uređaji), Porezne uprave, Hrvatskih pošta, e-naručivanja pacijenata... Bilo je i teškoća u školama s e-imenicima, a Zagrebačka burza kasnila je u utorak s radom.
Ovaj slučaj iznova je aktualizirao i problem funkcioniranja drugih državnih institucija (osim MUP-a, MORH-a i SOA-a koji imaju svoje sustave) koji bi mogao biti riješen provedbom Vladinog plana da se preko tvrtke Odašiljači i veze izgradi paraleni sustav optičkih kabela preko kojim bi mogla ići “temljna” komunikacija.
HT oštro protiv gradnje državne mreže
Time bi se na taj sustav mogle istovremeno spojiti sve telekomunikacijske kompanije i davati usluge za DUZS i ostale državne instiucije, pa ako padne sustav jednog operartera, promet će ići preko druga dva.
No, HT se svojedobno oštro usprotivio gradnji takve državne mreže, tvrdeći da on ima dovoljno kapaciteta da je sam izgradi i da je ona već dijelom izgrađena. Čak je i Angela Merkel, kako se neslužbeno govori, zahtijevala od Kolinde Grabar Kitarović, da Hrvatska odustane od tog plana i prepusti izgradnju optičkog sustava HT-u, čiji je vlasnik Deutsche Telekom, piše Slobodna Dalmacija.