Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
'OVE PREPORUKE NE PRIDRŽAVA SE NITKO'; Lauc tvrdi da se time značajno umanjuje rizik od zaraze: /

'To su znale i naše mame i bake'

'Naše mame i bake su znale da je važno ovlaživati zrak, no mi smo izgleda na to zaboravili, jer se ove preporuke ne pridržava gotovo nitko'

VOYO logo
VOYO logo

Član Vladinog savjeta za znanost i molekularni biolog, Gordan Lauc, objavio je na Facebooku razloge zašto je tijekom zime nužno aktivno ovlaživati zrak u prostorijama. "1) suhi zrak inaktivira vašu mukoznu barijeru koja je prva linija obrane protiv respiratorinih virusa; 2) u suhom zraku virus dulje ostaje lebdjeti u zraku; 3) u suhom zraku virus dulje preživljava", objašnjava Lauc

"Inače upravo sam danas saznao (hvala Tomislav Katić) da u Hrvatskoj 'Pravilnik o zaštiti na radu za mjesta rada' (NN 105/20), članak 23. Stavak 4 preporučuje relativnu vlažnost od 40 do 60%.

"Naše mame i bake su znale da je važno ovlaživati zrak, no mi smo izgleda na to zaboravili, jer se ove preporuke ne pridržava skoro nitko. Vraća nam se hladnije vrijeme, što znači da će zrak u grijanim prostorima ponovo biti previše suh. Jako je puno zaraženih oko nas, a vlaženjem zraka možete značajno umanjiti rizik od prijenosa virusa", poručio je.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

VOYO logo
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali
Još iz rubrike