'Prodajem bubreg za 50.000 eura, 41 godina, zdrav, nepušač...'

'Prodajem bubreg za 50.000 eura, 41 godina, zdrav, nepušač, krvna grupa 0, antialkoholičar...

26.2.2013.
9:42
VOYO logo

Građani koji su dali oglas žele razgovarati samo ako je netko zaista zainteresiran za kupnju, dok s novinarima nijedan prodavatelj nije želio razgovarati.

Da nije riječ o lažnim oglasima potvrdio je Ivan Leko, predsjednik osječke Udruge dijaliziranih i transplantiranih bubrežnih bolesnika, koji kaže da su mu u bliskom okruženju poznate osobe koje su platile dosta novca za bubreg koji im je transplantiran u inozemstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jedan naš pacijent otišao je u Mađarsku i ondje mu je transplantiran bubreg, a za to je platio tadašnjih 50.000 njemačkih maraka. Čak i u Osijeku znam za slučaj bivše gradske pročelnice koja je ponudila bubreg, a koji nije kompatibilan s bubregom njezina sina. Nije tražila novac, ali je uvjetovala da ako da bubreg, sin koji je inače bubrežni bolesnik dođe na vrh transplantacijske liste.

'Bolja je dobra dijaliza od lošeg bubrega'

Inače, uvijek se držimo one da je bolja dobra dijaliza od lošeg bubrega i, srećom, kod nas se bubreg na crno ni može kupiti ni presaditi. Kad bi toga bilo, stale bi i transplantacije", kaže Leko za Glas Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navodi da je više razloga zbog čega se nada da takva trgovina kod nas još dugo neće započeti. Kako kaže, automatski bi pala sumnja i na liječnike koji u Hrvatskoj rade potpuno legalno i zakonski ispravno. Osim toga, da se transplantacija naplaćuje, onih besplatnih, a čiji je broj u Osijeku pri samome vrhu, ne bi ni bilo. "Zamislite da netko naplaćuje vađenje svoje krvi! Tko bi lud tada krv dao besplatno? Srećom, kod nas takve ilegalne trgovine nema, iako su ljudi u nezavidnoj financijskoj situaciji. Nije ni čudno da bi prodali jedini organ bez kojega mogu živjeti. Nadam se da ga još dugo neće moći prodati u Hrvatskoj", zaključuje Leko.

Kazna i do 100.000 kuna

Prema čl. 5 Zakona o uvjetima za uzimanje i presađivanje dijelova ljudskoga tijela, u Hrvatskoj je strogo zabranjeno prodati i/ili kupiti organ. Predviđena kazna je od 70.000 do 100.000 kuna i to ako pravna osoba oglašava potrebu ili dostupnost dijela ljudskoga tijela radi ponude ili traženja novčane naknade, odnosno druge materijalne koristi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo