Novi osječki krematorij počinje s radom, a u njegovu izgradnju i opremanje iz gradskog je proračuna uloženo 3,5 milijuna kuna, prenosi portal Slavonije i Baranje. Kako doznaje navedeni portal, kremacija na osječkom Centralnom groblju iznosit će 3435 kuna, a zamjenik gradonačelnika Boris Piližota i direktor gradske komunalne tvrtke Ukop d.o.o. HrvojeOstrički izvijestili su kako će se prve četiri kremacije obaviti već sutra.
Vrijednost radova i opreme financirao je Grad
Dogradonačelnik Osijeka rekao je kako se Grad Osijek odlučio na ovaj projekt prateći europske trendove i želje sugrađana, a izgradnjom krematorija je postavljen novi komunalni standard cijele Slavonije i Baranje. "Vrijednost radova i opreme je 3,5 milijuna kuna, što je u potpunosti financirao Grad Osijek. Krematorij je prilagođen postojećoj zgradi mrtvačnice i trenutačnoj infrastrukturi, tako da smo bitno smanjili trošak izgradnje. Uz krematorij, obnovljena je i mrtvačnica s novim digitalnim uslugama", rekao je Piližota.
Dogradonačelnik je dodao kako će za građane Osijeka i okolice trošak kremacije biti gotovo dvostruko jeftiniji nego do sada.
Direktor "Ukopa", Hrvoje Ostrički pojasnio je visoke troškove kremacije u Zagrebu. Kako pojašnjava Ostrički, troškovi kremacije u Zagrebu iznosili su 6300 kuna jer su uključivali trošak prijevoza urne i pokojnika, a cijena kremacije u Osijeku obuhvaća uslugu preuzimanja pokojnika, izvršenja potrebnih evidencija i pregleda, kremacijski lijes, urnu, posebne plastične vreće te naposljetku sam postupak kremacije. Sve to osječani će plaćati dvostruko jeftinije nego do sada - 3435 kuna. Ostrički je naglasio kako su za provođenje postupka kremacije obučena četiri djelatnika Ukopa, a obavljeno je i testiranje pri preuzimanju kremacijske peći, spaljivanjem patološkog otpada iz osječkog KBC-a.
Iz Grada očekuju porast zanimanja za usluge kremiranja u Osijeku, uzimajući u obzir brojne upite građana unazad posljednjih nekoliko godina, kao i porast trenda kremacije u Europi. Kako navodi portal SiB, postotak kremiranih pokojnika u Njemačkoj je oko 50 posto, jednako kao i u Zagrebu, dok je u susjednoj Sloveniji taj broj nešto veći, čak 88 posto. Švedska kremira 95 posto pokojnika.