Iz rodnog Bangladeša, Mehedi je prije tri mjeseca donio novu odluku u svom životu - oprostio se sa svojom obitelji pa se preselio u 10.000 kilometara udaljen Dubrovnik. Priznao je za Danas.hr da je poslom čistača na krajnjem jugu Hrvatske - prezadovoljan.
Ovaj 32-godišnjak inače je diplomirani menadžer u hotelijerstvu, a imao je i tvrtku s kamionima. U pandemiji, njegov je posao propao, a Hrvatska mu je, ono što je nama Njemačka.
"Hrvatski jezik je tako težak!", otkrio je Mehedi.
Stiglo ih je 21, a 16 ih je ostalo
U njegovoj zemlji minimalac iznosi 15 eura, a prosječna plaća tek 150. Upravo zbog toga, moglo bi se reći da plaća od oko 800 eura za čišćenje - i nije loša. Dok obavljaju svoj posao, raspjevana družina ne skida osmijeh s lica.
"Inače pjevam dok radim pa i sa svojim šefom, s osmijehom", priznao je Mehedi. Dario Koštro, poslovođa u dubrovačkoj Čistoći, kazao je da je jako zadovoljan novim radnicima, da su oni "fini i prihvaćaju posao", a odbijenice i žalbe još nisu dobili.
A nakon poštara Filipinaca, ulice Dubrovnika sada su "u rukama" bangladeških čistača - kada se Abdul iz Bangladeša uhvati metle, ulice blistaju. "Nije nimalo teško. Jako sam zadovoljan, nema nikakvih problema!", kazao je, a u nađu zemlju stigao je iz Katara gdje je radio kao građevinski radnik.
Stiglo ih je 21, a 16 ih je ostalo - drugi su odlučili pronaći sreću negdje drugo. Prošli mjesec dvojica Bangladešana zaputili su se u Portugal, no u Zagrebu ih je presrela policija - nisu znali da im je viza vezana uz radno mjesto. Ipak, najvažnije im je da žive u mirnoj i sigurnoj državi, dok im je, uz to, plaća tri puta veća nego u Bangladešu.