ODVJETNIK I TATA ŠKOLARCA ZGROŽEN 'EMOCIONALNOM UCJENOM': /

Raskrinkao je što stoji iza obrazaca koje su dobili roditelji

Image

Mnogi su roditelji odustali od slanja djece na nastavu nakon što su im kao uvjet nametnuti spomenuti obrasci

8.5.2020.
10:09
VOYO logo

Roditelje školaraca nižih razreda osnovne škole šokirali su obrasci koje bi trebali potpisati ako se slažu s time da njihovo dijete od ponedjeljka krene u školu. Osim što je na roditelje prebačena odgovornost, još je šokantnija činjenica da se ispitni obrasci koje su primili roditelji razlikuju od škole do škole.

Tako se u nekima od roditeljima traži da se pod "punom kaznenom odgovornošću" izjasne žele li da njihovo dijete krene na nastavu u školu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
KAKO JE OVO MOGUĆE?! /

Neke škole roditeljima šalju obrasce u kojima se traži da se izjasne pod punom 'kaznenom odgovornošću'

Image
KAKO JE OVO MOGUĆE?! /

Neke škole roditeljima šalju obrasce u kojima se traži da se izjasne pod punom 'kaznenom odgovornošću'

Sindikati odluku o vraćanju učenika u škole zovu čak i opasnom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ankete su pokazale da će vrlo mali broj roditelja poslati djecu u školu, a isto smatra i ministrica Blaženka Divjak koja vjeruje da će u škole tek 20 do 30 posto učenika. Ipak, odbacuje tvrdnje da se nastava zapravo pretvara u čuvanje djece.

Roditelji pod punom kaznenom i materijalnom odgovornosti

Kako god bilo, oni koji pošalju djecu u školu, prema obrascima, na taj će način preuzeti odgovornost ako stvari krenu po zlu.

O svemu se za RTL očitovao otac školarca i odvjetnik Antonio Volarević koji navodi kako je imao priliku pročitati nekoliko pisanih izjava čije je potpisivanje nametnuto roditeljima koji moraju svoju djecu poslati na pohađanje nastave u školu.

"Kao roditelj, sa žaljenjem mogu reći da se u većini slučajeva radi o izjavama koje su koncipirane tako da sadrže neku vrstu emocionalne ucjene prema roditeljima i kojima ravnatelji škola samoinicijativno pokušavaju 'oprati ruke' i prenijeti odgovornost, odnosno čak i obeshrabriti roditelje s ciljem da svoju djecu ipak ne dovode na nastavu, iako su za to u najvećem broju slučajeva objektivno ispunjene sve preporuke ministarstva. Neke izjave čak počinju riječima: 'Usprkos preporukama ministarstva, ja, kao roditelj izjavljujem da želim…, te jamčim da…", upozorava Volarević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'To nema pravnog učinka'

No, tvrdi on, takve izjave nemaju pravnog učinka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kao pravnik, mogu reći da takve izjave i nemaju nekog smisla, odnosno pravnog učinka te da se radi o jalovom pokušaju prijenosa pravne odgovornosti koja se na takav način suštinski i ne može prenijeti. Naime, i škola i građani su već po zakonu odgovorni svatko za svoje postupke i svatko za svoje propuste. Koliko mi je poznato, takve izjave i nije sastavilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja niti su one sastavni dio preporuka ministarstva, nego su iste samoinicijativno nametnute od ravnateljske grupacije", objasnio je.

'MZOS je trebao reagirati'

Stava je da je šteta što MZOS nije reagirao i izdao naputak da ravnatelji nisu ovlašteni roditeljima postavljati uvjete prijma djeteta u školu potpisivanjem izjava kojima roditelji na sebe preuzimaju odgovornost.

"Takve se izjave ne zahtijevaju niti prilikom ulaska građana u javni prijevoz, trgovinu, bolnicu, poštu, ljekarnu, zapravo praktički nigdje, pa ni u vrhuncu primjene epidemioloških mjera. Postavljam pitanje, hoće li meni, kao roditelju, ravnatelj škole predati pisanu izjavu da on/ona, nastavno osoblje, domari, čistačice i kuharice, nemaju temperaturu ili da nisu kronični bolesnici, da ne spadaju u kritične skupine ili da nemaju Covid-19? Ako škola meni neće predati takvu izjavu, zašto je ja moram predati školi?", pita Volarević.

No, ovakav pristup je već polučio rezultate. Naime, mnogi su roditelji nakon ovoga odustali od slanja djece na nastavu nakon što su im kao uvjet nametnuti spomenuti obrasci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primjerice, u jednom razredu jedne zagrebačke škole nakon najave da će se škole otvoriti za razrede od prvog do četvrtog, roditelji su prijavili dolazak 17 od ukupno 23 djece. Međutim, nakon obavijesti ravnatelja u kojima im se uvjetuje potpisivanje izjave o odgovornosti i jamčenju za podatke, većina je odustala iako su ispunjavali sve preporuke ministarstva. Tako je na popisu djece koja dolaze u školu ostalo tek troje. Dakle, obeshrabrivanje roditelja je uspjelo", kazao je Volarević.

Učitelji sad imaju dupli zadatak

Dodao je kako su "preporuke ministarstva paušalne, polovične, odnosno neprecizne, te ispada da je ministarstvo odgovornost prebacilo na ravnatelje, a ovi to pokušavaju prebaciti na roditelje".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Cijelom ovom akcijom dijelu je učitelja, koji su ionako preopterećeni, stavljen na teret dupli zadatak. I dalje moraju brinuti o online nastavi te istodobno se posvetiti djeci koja dolaze u školu na redovnu nastavu", zaključio je Volarević.

Situaciju oko koronavirusa iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo