Sandra Artuković Kunšt prošle je godine završila u rubrikama crne kronike jer je alarmirala policiju zbog krađe mercedesa. Nekoliko sati kasnije sjetila se da ga je, zapravo, parkirala na drugom mjestu. Da joj 'tehnikalije' nisu jača strana, pokazao je i njezin nastup u Saboru o novom Ovršnom zakonu, piše Slobodna Dalmacija.
Za parlamentarnom je govornicom, očito vođena pogrešnom listom zastupničkih amandmana koju je donijela iz matičnog ministarstva, pomiješala stavke, odobravala krive amandane, a borila se protiv onih koji su trebali dobiti zeleno svjetlo. Kada je od predsjednika Sabora Josipa Leke posudila 'pravu' listu amandmana, ponovno je zagospodarila situacijom. No, šteta je već bila učinjena.
Niz blamaža
Dobro plaćena državna administracija, a ponajviše ljudi koji su joj na čelu, kumovali su nizu blamaža nad kojima se zgraža čitava zemlja. Prije samo tjedan dana, pomoćnica novog ministra zdravlja, Splićanka Dijana Cimera upriličila je jednu od njih. Na parlamentarnom Odboru za financije došla je braniti zajam od 75 milijuna eura, koliko Hrvatska treba dobiti od Međunarodne banke za obnovu i razvoj za podizanje kvalitete zdravstvenih usluga.
Deset posto zajma trebalo je ići kroz Ministarstvo zdravlja, a 90 posto kroz Ministarstvo financija. HDZ-ovac Ivan Šuker ju je pitao na što će se točno potrošiti novac koji će dobiti Ministarstvo financija, a Cimera mu je, mrtva-hladna, rekla da je “pomoćnicom ministra postala tek nedavno, da osobno nije sudjelovala u pregovorima o zajmu, te da zato ne može ni reći na što se on odnosi”. Bila je to zvučna pljuska bahate administracije Saboru koji bi joj, po Ustavu, trebao biti formalno nadređen.
Koja poglavlja?
Odgovor na jedno važno pitanje svojedobno nije znao ni tadašnji ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković. Taj HDZ-ovac 'zablokirao' se u najgorem mogućem trenutku: kada se u listopadu 2008. u Bruxellesu, u jeku bitke za ulazak u Europsku uniju, a u prisutnosti povjerenika za proširenje Ollieja Rehna, nije mogao sjetiti koja dva poglavlja Hrvatska treba otvoriti u idućih nekoliko mjeseci.
U pomoć mu je iza Rehnovih leđa priskočio glavni hrvatski pregovarač Vladimir Drobnjak, koji je pojasnio da je na redu industrijska politika, te da u idućem razdoblju još nekoliko poglavlja može doći u obzir.
I SDP-ov premijer Zoran Milanović početkom godine otkrio je da ništa ne zna o nabavi luksuznih automobila za potrebe Vlade i Sabora. Iako bi posao ukupno vrijedan pola milijarde kuna trebao dobiti zeleno svjetlo užeg kabineta Vlade – jer nabava skupih limuzina na koncu je uvijek politička odluka – on je mirne duše izjavio da 'ne zna tko ih kupuje ni tko o tome odlučuje'. http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/251326/Default.aspx