ŠTO DALJE? /

Odbor za Ustav pozvao Vladu da provjeri potpise za Mostove referendumske inicijative

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Oporba je bila sklona da se provjera broja i vjerodostojnosti potpisa povjeri DIP-u kao neovisnom tijelu

3.2.2022.
13:40
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Iako je oporba zagovarala da se taj posao povjeri DIP-u, saborski Odbor za Ustav i Poslovnik pozvao je u četvrtak Vladu da provjeri broj i vjerodostojnost potpisa prikupljenih za dvije Mostove referendumske inicijative i da o tome izvijesti Sabor.

Saborski Odbor je prihvatio prijedlog Bože Petrova (Most) da se u proces prebrojavanja potpisa uključe i minimalno po dva predstavnika svake referendumske inicijative, koje traže ukidanje covid potvrda i "stožerokracije", tj. prebacivanje ovlasti s Nacionalnog stožera na Sabor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije prošao Petrovljev prijedlog da se utvrdi rok u kojem će se potpisi trebati prebrojati. 'Razuman je rok barem onoliko koliko je trebalo inicijativama da prebroje potpise, a to je 30 dana,' rekao je Petrov, no nije dobio podršku većine članova Odbora.

Image
U OVIM KUTIJAMA NISU CIPELE /

Tu su potpisi koje je Most prikupio za referendum o covid potvrdama

Image
U OVIM KUTIJAMA NISU CIPELE /

Tu su potpisi koje je Most prikupio za referendum o covid potvrdama

Klub HDZ-a nije protiv promatranja

Klub HDZ-a nije protiv da se omogući promatranje potpisa, jer cilj nam je da se utvrdi točan broj, kazao je Branko Bačić (HDZ), zagovarajući da se prebrojavanje potpisa povjeri Vladi. Oporba, pak, zagovara da se to prepusti Državno izbornom povjerenstvu (DIP).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za kontrolu broja i vjerodostojnosti potpisa ne treba zadužiti izvršnu vlast, nego DIP, neovisno tijelo koje predstavlja i vlast i oporbu, a ima i kapacitete za to, kazao je Peđa Grbin (SDP). Predlaže i da se formira tijelo koje će vršiti dodatnu kontrolu, a da kriterije koji će se potpisi smatrati nevažećim, umjesto Vlade, ovaj put donese Sabor.

Da bi provjeru potpisa trebalo povjeriti DIP-u slažu se i Sandra Benčić (ZLB) i Vesna Nađ (Socijaldemorati).

Bilo kakav sumnja u legalnost procesa samo bi pridonijela daljnjim društvenim podjelama, kazala Benčić, držeći da bi bilo dobro da u tijelu koje nadzire brojanje glasova budu predstavnici ne samo dviju inicijativa nego i Odbora za Ustav. Bitno je otkloniti sumnje u točnost broja potpisa, „postoji sumnja da će se tu nešto muljati“, ustvrdila je Nađ.

Petrov: Čim prije početi s prebrojavanjem potpisa

Cilj nam je da se čim prije počne s prebrojavanjem potpisa i što prije organizira referendum, poručuje Petrov i naglašava kako je po 400 tisuća skupljenih potpisa jasna poruka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad je riječ o DIP-u, podsjeća da su u njemu bivši dužnosnici i HDZ-a i SDP-a, pa ističe kako je ključno definirati građanski nadzor, odnosno da predstavnici inicijativa mogu nazočiti prebrojavanju potpisa. Na Petrovljevu opasku da su dvije inicijative u deset dana prebrojile 300 tisuća potpisa, a da su vladajući nakon deset dana, koliko je prošlo od predaje potpisa, još na početku, odgovorio je Bačić.

"Organizacijski odbor ima komoditet u prebrojavanju pogriješiti i nitko ga neće optužiti, a kada bi vlast jedan važeći potpis proglasila nevažećim, to bi bila kriminalna država", istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Čini se da stvarate alibi za produljivanje procedure", uzvratila mu je Marija Selak Raspudić (Most).

Možete odugovlačiti, ali svako odugovlačenje ćete vi iz Vlade, Ustavnog suda i oporbe, skupo platiti, poručio je Nikola Grmoja.

"Točnost u broju je jedino što je bitno", od brzine je točnost bitnija, poručio je ustavni stručnjak Mato Palić.

Negativna iskustva s inicijativama

Oporba podsjeća na svoja ranija negativna iskustva s referendumskim inicijativama, pa Nikola Bartulica (DP) kaže kako sa strane inicijatora predmetnih inicijativa postoji opravdana sumnja da sve neće biti provedeno na pravi način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HDZ-ov Bačić je to odbacio, naglasivši kako ne može prihvatiti klevetu za nešto za što su institucije rekle da nije bilo.

Članovi Odbora suglasili su se kako je normativni okvir za referendum manjkav i kako novi zakon, koji čeka drugo čitanje, puno bolje uređuje tu materiju. Da se ta materija čim prije uredi, pozvala je i ustavna stručnjakinja Sanja Barić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo