Cijena tramvajske karte u Zagrebu trenutačno je četiri kune, ali kako rastu cijene električne energije, vožnja metropolom mogla bi postati skuplja.
I kao da to nije dovoljno, od listopada bi i računi za struju koju potroše kućanstva mogli drastično poskupjeti.
Kako će se poskupljenja odraziti na kućanstva, ali i poduzetnike? RTL-ov reporter razgovarao je s predsjednikom Udruge Glas poduzetnika Hrvojem Bujasom o tome kako poduzetnici sve teže podnose enorman rast cijena energenata.
"Poduzetnicima je struja poskupjela tri puta unutar nekoliko mjeseci, tri puta je poskupio plin unutra zadnjih osam mjeseci i najavljuju se poskupljenja i u daljnjem razdoblju. Očekujemo tešku jesen, a UGP neće stajati sa strane sa svojih 20.000 članova mahom mikro i malih poduzetnika. Očekujemo dva koraka u sljedećem kratkom periodu. Prvi je sastanak s ministrom Filipovićem i to hitan i nužan sastanak. Ministre, vratite se s godišnjeg i sjednimo za stol. Poslušajte naše prijedloge. Ako ne dođe do tog sastanka i ne nađemo adekvatna rješenja, UGP će dati adekvatan odgovor i očekujte prosvjed poduzetnika krajem devetog i početkom desetog mjeseca", poručio je Bujas.
UGP je do sada imao dva prosvjeda i oba su urodila plodom, kaže Bujas. Jedan je bio u kontekstu mjere u doba lockdowna, a drugi u kontekstu otvaranja poslovanja.
"Treći će biti najveći i najjači i urodit će smanjivanjem onih stvari koje su nužne: cijena struje i cijena plina jer najave koje slijede idu u nebo", ističe.
Na pitanje kako će poduzetnici izdržati poskupljenja, Bujas kaže da je jedna od koraka dolazak novih javnih reforma i smanjenje birokracije te izjednačavanje tarife cijene struje za građanstvo i poduzetnike. "Ukidanje parafiskalnih nameta, smanjivanje PDV-a u ugostiteljstvu i turizmu na 10 posto...", navodi Bujas.