Fakultetsko vijeće Filozofskog fakulteta, kao što je i najavljeno, podržalo je štrajk koji je najavio sindikat Akademska solidarnost. No, otišli su i korak dalje - predložili ukidanje nastave na čitavom Sveučilištu!
Za početak napominju da su oni dosad "argumentirano upozoravali na neprihvatljivost zakonskih prijedloga i načina na koji se oni nameću unatoč argumentima akademske zajednice i otporu uvjerljive većine sveučilišnih, znanstvenih i drugih institucija".
Otpor nije dao ploda
"Vijeće je stoga u više navrata zahtijevalo potpuno odbacivanje nacrta prijedloga zakona", podsjećaju u priopćenju koje potpisuje dekan Damir Boras.
Budući da opći otpor akademske zajednice nije imao nikakva učinka, nego je Vlada Republike Hrvatske 21. lipnja 2011. uputila prijedloge zakona u saborsku proceduru, Fakultetsko vijeće je, slijedom svojih prethodnih upozorenja i odluka, na sjednici 30. lipnja 2011. donijelo nekoliko odluka, nastavljaju.
Svi u štrajk!
Jedna od tih odluka je prijedlog Senatu Sveučilišta u Zagrebu "da na svojoj sjednici 5. srpnja 2011. donese odgovarajuću odluku o obustavljanju studijskoga procesa u svim vidovima do povlačenja prijedloga zakona iz saborske procedure, čime se Vijeće Filozofskoga fakulteta priklanja već iznesenim prijedlozima Pravnog i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu"!
Naravno, vijeće je potvrdilo da Filozofski fakultet obustavlja nastavu u svim vidovima od srijede, 6. srpnja 2011., sve dok se prijedlozi zakona ne povuku iz saborske procedure.
Nadalje predlažu da se, nakon povlačenja zakona iz saborske procedure, u dogovoru državnih i akademskih čimbenika formiraju šire stručne radne skupine koje bi radile na strateškim osnovama i zakonskim rješenjima reforme sustava znanosti i visokog obrazovanja.
Ministarstvo 'zabrinuto' zbog štrajka, ali ne povlači zakone
Sindikat Akademska solidarnost je, podsjetimo, na jučerašnjoj konferenciji za medije i izjavom za javnost pojasnio zbog čega pokreću zakonom propisani proces mirenja s Ministarstvom znanosti i obrazovanja, no čini se da ono nije zainteresirano.
Tvrde da su "otvoreni za dijalog", ali nema naznaka da će povući zakone, nego se uzdaju u rješenja koja će se događati za vrijeme rasprave o nacrtima zakona u Saboru, budući da oni nisu u hitnoj proceduri.
"S obzirom na to da je riječ o štrajku protiv nacrta zakona, Ministarstvo napominje da je riječ o zakonima kojima se uvodi reforma sustava znanosti i visokog obrazovanja za dugoročno unaprjeđenje cjelokupnog sustava, stvaraju temelji za preobrazbu znanstvenih i visokoobrazovnih institucija u generatore konkurentnosti i intenzivnijeg razvoja društva uz bolje korištenje postojećih resursa kako bi znanost i visoko obrazovanje postali glavni pokretač društvenog i gospodarskog razvoja, uvodi reda u trošenje novca poreznih obveznika, kao i mogućnost besplatnog studiranja svim redovitim studentima dok god redovito ispunjavaju svoje obaveze", navode u priopćenju.
Izražavaju i zabrinutost "zbog onemogućavanja studentima da polažu ispite te se osuđuje korištenje studenata od bilo koga, a u svrhu zaštite osobnih ili partikularnih interesa".
Napomenimo da je ogromna većina fakulteta i obrazovnih ustanova koje su se izjasnile o zakonskim izmjenama – protiv njih. Primjerice, sličnu odluku vijeću Filozofskog fakulteta u Zagrebu donijelo je 29. lipnja i vijeće Pravnog fakulteta.
Priopćili su da nastava na tom fakultetu iduće akademske godine, 2011./2012., neće ni početi ne budu li iz zakonodavne procedure povučeni Vladini prijedlozi triju zakona o visokom obrazovanju.
Koliko je poznato, rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš podupire štrajk, no je li spreman potpuno obustaviti nastavu?
Vezani članci:
arti-201106290399006 arti-201106280185006
arti-201106210939006 arti-201106200905006