reakcija ine i janafa /

Objavljen dokument: Pogledajte što piše u Memorandumu o kojem bruji cijela Hrvatska

Ina u priopćenju ističe kako je Memorandum o razumijevanju neobvezujući dokument

26.5.2020.
17:38
VOYO logo

"Memorandum o razumijevanju između Ine i Janafa neobvezujući je dokument, potpisan u kolovozu 2018. s ciljem stvaranja pretpostavki za donošenje poslovnih odluka koje osiguravaju veću profitabilnost i održivost rafinerijskog poslovanja Ine, a time i cijele kompanije", priopćeno je u utorak iz Ine koja je i objavila Memorandum.

Naime, iz Ine i Janafa su odvojenim priopćenjima, kojima su obje kompanije priložile i sam tekst Memoranduma, reagirali na tekst u današnjem Nacionalu, koji piše da je došao do tajnog Memoranduma između Ine i Janafa kojim hrvatski premijer dopušta izvoz hrvatske nafte u Mađarsku. "Tako je samo od početka 2020. iz Siska u Mađarsku, umjesto u Rijeku, prebačeno 247.000 tona nafte", piše Nacional u tekstu u kojem tvrdi da Memorandum potkopava nacionalne interese.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inina reakcija 

Iz Ine u priopćenju ističu kako je Memorandum o razumijevanju neobvezujući dokument potpisan 21. kolovoza 2018. godine, objašnjavajući ga i u kontekstu Inina programa Ina R&M Novi smjer 2023.

Image
NOVINARSKE SLOBODE /

HND: 'Oštro osuđujemo skandalozne izjave ministra Ćorića o novinaru Krešiću'

Image
NOVINARSKE SLOBODE /

HND: 'Oštro osuđujemo skandalozne izjave ministra Ćorića o novinaru Krešiću'

"Ina je potkraj 2018. godine počela s programom INA R&M Novi smjer 2023., koji podrazumijeva koncentraciju prerade nafte u Rafineriji nafte Rijeka te transformaciju lokacije u Sisku u industrijski centar. Cilj programa je pretvoriti gubitak od prosječno milijardu kuna godišnje u dobit te održati sigurnu i neprekinutu proizvodnji nafte i stabilni rad", navode iz Ine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističu i da je kompanija, kako bi ostvarila tehničke preduvjete za taj strateški projekt, "prethodno donijela poslovnu odluku o potpisivanju Memoranduma o razumijevanju s Janafom koji podrazumijeva uspostavljanje optimizacije transporta nafte između Janafovog Terminala Sisak i Rafinerije nafte Sisak".

Također, osigurana je i optimizacija raspoloživih skladišnih prostora i fleksibilnost Ininog Istraživanja i proizvodnje nafte i plina.

"Izgradnja dvosmjernog toka između Janafovog Terminala Sisak i Rafinerije nafte Sisak realizirana je u posljednjem kvartalu 2019., čime je Ini omogućena prodaja nafte na tržištu po tržišnoj cijeni i ostvarivanje veće ekonomske vrijednosti za naš proizvod. Nafta s hrvatskih polja se prerađuje u Rafineriji nafte Rijeka u skladu s logističkim mogućnostima, a dio se prodaje po tržišnim cijenama. Posljedično, riječka rafinerija prerađuje na učinkovitiji način 20 posto više nafte u odnosu na prije i one su dovoljne za pokrivanje potreba hrvatskog tržišta", ističu iz Ine u priopćenju.

Naglašavaju kako to donosi veću profitabilnost te kompaniji osigurava sredstva za financiranje projekata koji će pridonijeti održivom poslovnom modelu, što uključuje i ulaganje od oko 4 milijarde kuna u gradnju postrojenja za obradu teških ostataka u riječkoj rafineriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećaju, naime, kako program INA R&M Novi smjer 2023. uključuje i gradnju postrojenja za obradu teških ostataka u Rafineriji nafte Rijeka s ukupnim kapacitetom rafinerije od 4,5 milijuna tona godišnje, što pokriva potražnju na hrvatskom tržištu i izvoz.

"Naime, potražnja hrvatskog tržišta iznosi 2,7 milijuna tona godišnje. Trenutačno, Ina prerađuje otprilike 4 milijuna tona godišnje, od čega 1,9 milijuna tona prodamo na domaćem tržištu. Dakle, Ina ne samo da zadovoljava potražnju na hrvatskom tržištu već i izvozi na druga tržišta", poručuju iz Ine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navode kako Memorandum, uz izgradnju dvosmjernog toka u Sisku podrazumijeva i postavljanje odušne stanice u Rafineriji nafte Rijeka koja je u gradnji te će služiti kao dodatna mjera zaštite okoliša i sigurnosti u radu podmorskog naftovoda Omišalj - Urinj.

"Također, Ina kao članica MOL Grupe ulaže maksimalne napore da poveća količine transportirane sirove nafte od Janafovog terminala Omišalj prema Mađarskoj i Slovačkoj, što će imati pozitivan utjecaj na Janaf i državni proračun", zaključuje se u Ininom priopćenju.

Janafova reakcija

Jadranski naftovod reagirao je na danas objavljene informacije o potpisanom tajnom Memorandumu s Inom. 

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Uprava JANAF-a d.d. planira i poduzima poslovne aktivnosti koje za rezultat imaju podizanjem prihoda i dobiti Društva te smanjivanje i kontroliranje rashoda. Stoga Društvo posljednjih godina bilježi konstantni rast i postiže rekordne poslovne rezultate te je jedno od najboljih i najstabilnijih hrvatskih gospodarskih subjekata. Isto tako, Uprava u svome radu nije donijela niti jednu odluku koja bi na bilo koji način ugrozila poslovanje Društva te samim time narušila dobro poslovanje JANAF-a.

Diverzificirajući posljednjih godina svoje poslovanje razvojem djelatnosti skladištenja nafte i naftnih derivata privučeni su novi poslovni partneri te se JANAF pozicionirao kao nezaobilazni faktor u naftnom biznisu u ovom dijelu Europe. Usporedo s povećanjem prihoda od skladištenja, došlo je i do povećanja prihoda i od transporta nafte za postojeće i nove korisnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isto tako, pokrenuti su i veliki investicijski ciklusi koji povećavaju sigurnosti opskrbe naftom i naftnim derivatima, prihod i dobit za JANAF i sve tvrtke, koje su poslovno vezane uz gradnju projekata, izvoz usluga transporta i skladištenja, proračunske prihode lokalnim zajednicama i državi te direktno i indirektno utječu na povećanje zaposlenosti.

Stoga ove činjenice idu u prilog tome kako Uprava JANAF-a donosi poslovne odluke koje imaju za cilj pridonositi rastu i razvoju Društva i hrvatskog gospodarstva te stabilnosti opskrbe nafte i naftnih derivata članica Europske unije, kao i zemalja u okruženju“, ističe Uprava JANAF-a d.d.

Memorandum pročitajte ovdje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo