Obećaju skrb, a onda im sve uzmu i izbace ih na ulicu

Na osječkom Općinskom sudu u 2014. godini zabilježeno je 25 uknjižbi prava vlasništva na temelju sklopljenog ugovora o dosmrtnom uzdržavanju.

28.1.2015.
14:04
VOYO logo

Istodobno je na temelju sklopljenih ugovora o doživotnom uzdržavanju uknjižbu prava vlasništva provelo 85 osoba, a čak 105 osoba učinilo je zabilježbu prava vlasništva također na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju.

Iako na većinu tih ugovora obično nema prigovora, Sindikat umirovljenika Hrvatske traži hitno ukidanje mogućnosti ugovora o dosmrtnom uzdržavanju te uključivanje centara za socijalnu skrb u procese nadzora i pripreme potpisivanja ugovora o doživotnom uzdržavanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jasna A. Petrović, predsjednica SUH-a, kaže kako su razlozi zahtjeva čvrsti i temelje se na činjenici da su brojni umirovljenici prevareni, a neki od njih čak i izbačeni na ulicu. Inače, ta dva naizgled ista ugovora bitno se razlikuju.

Razlika u prijenosu vlasništva

Uzdržavatelj se kod oba ugovora obvezuje uzdržavati stariju osobu s kojom je potpisao ugovor do njezine smrti, a ona mu zauzvrat prenosi vlasništvo nad cjelokupnom imovinom ili dijelom svoje imovine. Ipak, razlika je u prijenosu vlasništva, jer se ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju vlasništvo prenosi odmah, a u slučaju ugovora o doživotnom uzdržavanju vlasništvo se prenosi nakon smrti uzdržavane osobe. Zloporaba je bilo pa i nije čudno što SUH traži hitno ukidanje dosmrtnog uzdržavanja te nadzor CZSS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Činjenica je da nam dolaze osobe i raspituju se o tome. Svakome damo savjet o posljedicama ugovora i onome što za njega ugovor znači. Također ih pitamo tko im je uzdržavatelj, koliko ga poznaju i slično. Međutim, nestvarno je da mi budemo poput policajca i nadziremo uzdržavatelje i uzdržavane osobe. Na taj bi način ljudi gubili svoju slobodu, a nije ni u redu da mi procjenjujemo i sugeriramo je li osoba zaslužila da se s njom potpiše ugovor'', objasnila je Glasu SlavonijeIvka Kaurinović, iz osječkog CZSS-a, dodavši da djelatnici ne bježe od savjetodavne uloge, ali nipošto ne žele provoditi nadzor i odabirati s kim će se ugovor potpisati, a s kim neće.

S druge strane, u SUH-u su mišljenja kako bi, primjerice, ugovori o doživotnom uzdržavanju trebali sadržavati sve bitne detalje pa, ako je potrebno, i broj pa i vrijeme obroka u danu koji je uzdržavatelj dužan dati uzdržavanoj osobi. Tu bi se, smatraju stručnjaci, pojavile i paradoksalne situacije, jer su i u osječkom CZSS-u svjesni da svakakvih zahtjeva ima i s jedne i s druge ugovorne strane.

Ugovori sve popularniji

Sigurno je da su ugovori o doživotnom uzdržavanju sve popularniji. Tako nisu rijetki oglasi u kojima mlađe osobe traže stariju i nude joj pomoć, no nakon potpisa ugovora pojedinci starce jednostavno šikaniraju i doslovce samo čekaju da umru. Svjesni su toga i svi prevareni, a među njima je i 80-godišnjak koji tri godine vodi sudski spor i želi pobiti ugovor o doživotnom izdržavanju. U SUH-u je poznat i osječki slučaj kad je otac sa sinom koji je oženjen sklopio ugovor o dosmrtnom uzdržavanju.

''Sudbina je htjela da sin pogine u prometnoj nesreći, a njegova supruga, u tom slučaju jedina nasljednica, istjerala je iz kuće roditelje pokojnog supruga'', objasnio je Milan Tomičić, zamjenik predsjednice SUH-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nažalost, praksa pokazuje i da su sudovi obično na strani uzdržavatelja, što i nije čudno ako su lakovjerne i izmanipulirane stare osobe dale svoj potpis ne razmišljajući da je uzdržavatelju važna samo njihova imovina, a ne skrb koju je dužan pružati. http://www.glas-slavonije.hr/259376/1/Starcima-obecaju-skrb-do-smrti-a-onda-im-sve-uzmu-i-izbace-ih-na-ulicu

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo