Predsjednik Vlade Andrej Plenković u utorak je nakon sjednica izrazio zadovoljstvo gospodarskim pokazateljima pa rekao da inflacija pada i da je prošli mjesec bila 8,8 posto.
"Smanjuje se udio javnoga duga o BDP-u u 2022. sa 78 posto na 68,4. Revidirana projekcija rasta je s 0,7 na 2,2 posto BDP-a u 2023. godini. Jasan je trend smanjivanja inflacije, zadržan je investicijski kreditni rejting", rekao je Plenković.
Dodao je da je sve to postignuto u velikoj globalnoj krizi i paketima mjera vrijednim 6,8 milijardi eura.
"Razgovarali smo i o daljnjim poreznim rastrećenjima. Ideja je da se ide na rasterećenje najugroženijihs najnižim plaćama i tako da povećamo neto plaće", kazao je Plenković.
Prvo čitanje bilo bi prije ljetne saborske stanke, a drugo na jesen jer je u planu da paket stupi na snagu od 1. siječnja 2024. godine.
"Rasteretili smo građane i gospodarstvo u više poreznih reformi za više od 11 milijardi kuna u proteklom razdoblju. Ukupno gledajući prihode, oni su narasli za županije, gradove, općine i to 11 milijardi kuna. Više imaju sada nego što bi imali da te reforme, koju je provela naša Vlada za 2017., nije bilo", poručio je premijer.
Razgovarali su i o aktivnostima međunarodnog karaktera kao što je posjet premijerke Srbije Ane Brnabić koja je u nedjelju stigla u Zagreb na skupštinu Srpskog narodnog vijeća.
"Koncem lipnja bit će otvaranje Hrvatske kuće u Subotici, veliki je to projekt koji je u potpunosti financirala naša Vlada proteklih godina i koji će omogućiti Hrvatima u Srbiji da tamo imaju jedan dom na primjeren, pravi način ", rekao je Plenković o temama s kojima je razgovarao s Brnabić.
Osvrnuli su se i na posjet Mostaru gdje je danas otvoren veliki gospodarski sajam. U Mostaru je formirana i federalna vlada tre su jučer imali priliku razgovarati s novim premijerom.
Dotaknuo se i odnosa s BiH.
"Hrvatska će dogodine biti zemlja-partner. Ukupna gospodarska razmjena je četiri milijarde eura, viša je za 50 posto nego prošle godine. Podaci o razmjeni u ovoj godini govore da je 10 posto veća. Od sutra ponovno kreću letovi za Mostar tri puta tjedno i tako ćemo sigurno pridonijeti unapređenju gospodarskih odnosa Hrvatske i BiH, osobito u Mostaru i tom području gdje živi najviše Hrvata", rekao je Plenković.
Podsjetio je i na prošlotjednu odluku o podršci od 10 milijuna eura Sveučilišnoj bolnici u Mostaru za ovu godinu.
"To je za sve građane Bosne i Hercegovine koji gravitiraju prema Mostaru i na taj način im omogućuju kvalitetniju zdravstvenu zaštitu", dodao je.
Novinari su upitali Plenkovića i o ukidanju prireza.
"Opzicijske stranke tu imaju dva narativa. Jedan je, ako odemo na kavu da je to predizborna aktivnost. Izbori su za nešto više od godinu dana, a cijela njihova angažirana retorika se svodi na to da imaju predizborni karakter unazad godinu dana. To je po meni smiješna teza, osobito kada se vidi kozistentnost naše politike u poreznim rasterećenjima i u jačanju fiskalne, ali i funkcionalne decentralizacije", kazao je Plenković.
"U sigurnoj Hrvatskoj ja podrazumjevam da mi kompanije ne odu u stečaj, da mi ne dođe do vala otpuštanja i da ne bude ugrožena egzistencija obitelji", rekao je premijer i dodao je da su oni to u ovoj krizi osigirali.
"Nama je bitno da naraste neto plaća i to je cilj koji imamo, a na našem postignuću je smanjena stopa na dohodak, smanjene stope poreza na dobit, različito smanjenje stopa poreza na dodatnu vrijednost. Cijela potrošačka košarica je doživjela ogromna smanjenja. Održat ćemo veliki sastanak s hrvatskim županima koji će biti početkom lipnja. Danas smo to dogovorili s županom Marušićem, on je slijedeći domaćin", ispričao je.