NOVI PROBLEMI /

Popisivači se bune zbog plaća, i dalje ne znaju što će biti s njima: 'Zakidaju za ono na što imaju pravo'

Image
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Dio popisivača i dalje ne zna što će se dogoditi s njihovim plaćama nakon što je DZS naknadno promijenio uvjete za određivanje novčane naknade

20.11.2021.
9:54
Dusko Jaramaz/PIXSELL
VOYO logo

Manje od dva mjeseca uoči objave rezultata Popisa stanovništva, niču novi problemi i propusti, piše u subotu Jutarnji list, navodeći da se dio popisivača žali što su naknadno promijenjeni uvjeti za određivanje naknade.

Dio popisivača i dalje ne zna što će se dogoditi s njihovim plaćama nakon što je Državni zavod za statistiku naknadno promijenio uvjete za određivanje novčane naknade, navodi dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz to, Popis stanovništva još nije gotov, iako su probijeni svi zakonski rokovi. Ne zna se ni što će biti s popisivačima ispostave Gornji grad - Medveščak, koji su odlučili zadržati posuđenu IT opremu, laptop, punjač, torbu i akreditaciju jer im DZS nije htio izraditi obračune niti razjasniti situaciju oko mogućih bonusa.

Odluka o određivanju naknade iz lipnja

Podsjetimo, DZS donio je odluku o određivanju naknade popisivačima i kontrolorima 15. lipnja. U njoj stoji kako, uz naknadu za edukaciju i naknade za popisane osobe, ispunjene upitnike za kuće i stanove te naknade za preuzimanje šifri, popisivači imaju mogućnost dobiti naknadu za raspršenost. Njome popisivač za dodatni učinak može zaraditi maksimalan iznos od 2700 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dijelu popisivača, među kojima je studentica Fakulteta političkih znanosti Ida Haklička, 5. studenoga proslijeđen je mail zamjenice koordinatora DZS-a. Prema njemu, popisivači iz njezine ispostave, Gornji grad Medveščak, imaju mogućnost dobiti naknadu za raspršenost.

'Zakinuli popisivače za ono na što imaju pravo'

Međutim, 15. studenoga, dan nakon što je, nakon treće odgode službeno dovršeno popisivanje, s iste adrese stiže im proslijeđeni mail u kojem piše da je "došlo do dopune, a koja se odnosi na dodatno pojašnjenje pojma raspršenosti". U priloženom dokumentu pojašnjeno je da se naknada za raspršenost odnosi na popisne krugove uglavnom u ruralnim područjima.

Za postojanje dopune odluke ni popisivači ni kontrolori nisu znali. Kada su shvatili da ljudi neće imati očekivanu zaradu te da bi mogli odustati od rada, svoju zabrinutost iznijeli su Zavodu.

"Mi smo to shvatili kao čin dobre volje. Ponudili su nam dokument kao opciju i počeli davati upute kako ostvariti i izračunati raspršenost, da bi se predomislili i krenuli zakidati popisivače za ono na što imaju pravo", rekla je koordinatorica, donosi Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa