STIŽE NOVAC OD NAFTE: /

Slavonskim općinama već uplaćeni milijuni kuna!

Image
22.8.2016.
11:44
VOYO logo

Na račune četrdesetak slavonskih općina u kojima će se provoditi istraživanja nafte, kompanije su uplatile ukupno tri milijuna kuna naknade za istražne površine. Općinama uplate iznose od 15 do nekoliko stotina tisuća kuna, ovisno o istražnoj površini. Osim toga Ina i Vermilion uplatili su u državni proračun deset milijuna kuna naknade za potpisivanje ugovora.

Nigerijci čekaju novu Vladu

Kako su pojasnili u Agenciji za ugljikovodike, jedna od naknada koju su kompanije dužne plaćati jest i naknada za površinu istražnog prostora, a koja se uplaćuje jedinicama lokalne samouprave ovisno o samoj površini istražnog prostora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ta naknada se za vrijeme razdoblja istraživanja uplaćuje jednom godišnje, a iznosi 400 kuna po četvornom kilometru. Za vrijeme razdoblja eksploatacije osim naknade za dobivene količine ugljikovodika, jedinicama lokalne samouprave uplaćuje se naknada za površinu eksploatacijskog polja, koja iznosi četiri tisuće kuna po četvornom kilometru, a uplaćuje se također na godišnjoj razini”, kažu u Agenciji.

Image
VLADA DALA DOZVOLE ZA ISTRAŽIVANJE I EKSPLOATACIJU: /

Naftu će tražiti na poljima u Slavoniji

Image
VLADA DALA DOZVOLE ZA ISTRAŽIVANJE I EKSPLOATACIJU: /

Naftu će tražiti na poljima u Slavoniji

Valja podsjetiti kako je bivša vlada Zorana Milanovića na međunarodnom natječaju za istraživanje ugljikovodika na šest istražnih polja - Drava 2, 3 i 4 te Sava 8, 9 i 10 - koje se uglavnom nalaze na području Slavonije i Baranje, odabrala Inu, Vermilion Energy i nigerijsku kompaniju Oando Plc. Dozvolu za istraživanje i eksploataciju na jednom istražnom prostoru (Drava 2) dobila je Ina, za jedno (Drava 3) tvrtka Oando Plc iz Nigerije, a dozvolu za četiri istražna prostora (Drava 4 i Sava 8, 9 i 10), dobio je Vermilion.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U lipnju su potpisani koncesijski ugovori s dvije kompanije na rok od 30 godina, pri čemu se pet godina odnosi na istraživanje i 25 na eksploataciju. Prema navodu Agencije za ugljikovodike, predstavnici nigerijske kompanije Oando nisu pristupili potpisivanju ugovora kada su oni potpisani s Inom i Vermilionom.

“Iz Oanda su tražili da potpisivanju ugovora pristupe naknadno. S obzirom na to da je trenutačno Vlada RH u tehničkom mandatu, ugovor nije moguće sklopiti do formiranja nove vlade”, odgovorili su u Agenciji na upit o tome što je s potpisom ugovora za šesto istražno polje Drava 3, koje zahvaća zapadni dio Osječko-baranjske županije, a najvećim dijelom obuhvaća Virovitičko-podravsku županiju.

Državni proračun bi mogao inkasirati do 6,8 milijardi kuna godišnje

Gdje će se točno provoditi istraživanja ne zna još nitko u općinama kojima je uplaćena naknada za istražne površine. Konkretne lokacije nisu poznate ni Agenciji. Ona će imati uvid u konkretne lokacije tek kada dvije kompanije završe godišnji radni program i predaju ga Agenciji na uvid. To bi se, neslužbeno doznajemo, moglo dogoditi do kraja ove godine.

Ako istraživanja urode plodom te krene li eksploatacija plina i nafte, država i lokalna zajednica u kojoj će se nalaziti crpilišta ostvarivat će goleme financijske prihode. Oni se samo za državni proračun procjenjuju na iznose između 3,4 i 6,8 milijardi kuna godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo