Udruga 'Planet Zemlja' okupila je volontere i ekološke aktiviste iz čitave Hrvatske te pod pokroviteljstvom nacionalnog parka Mljet i općine Mljet provela sedmodnevnu akciju čišćenja Mljetskih uvala.
Količine smeća su nezamislive. U samo četiri uvale sakupljeno je 800 vreća smeća.
"Bolan je podatak da samo devet posto smeća dospjelog u more završi na vidljivom mjestu 'ukrašavajući' obale, a ostatak potone na morsko dno", napisao je u priopćenju Ervin Poljak, predsjednik udruge 'Planet Zemlja'.
Volonteri su se pitali kako je takvo onečišćenje uopće moguće, a oznake na ambalaži daju djelomičan odgovor.
"Većina smeća potječe iz daleke Crne gore i još dalje Albanije. Uglavnom se radi o komunalnom otpadu i čini se kao da je smeće, umjesto na deponije, sipano iz kamiona ravno u more. A najvjerojatnije su rijeke te koje marljivo sakupljaju kućni otpad bačen u njih ili uz njih te ga donose u more", očajan je Poljak.
"Oni bacaju, mi čistimo; oni bacaju, mi čistimo… Ima li tu kraja?", pitaju se volonteri koji traže reakciju Hrvatske vlade.
"Šaljite im prosvjedne note, upozoravajte ih, predlažite im, blokirajte im ulazak u EU… Činite sve kako bi se zaustavila devastacija hrvatskih, ali i njihovih obala, prirode i okoliša", zahtijeva predsjednik udruge 'Planet Zemlja', dodavši kako će oni nastaviti čistiti kako bi naša obala zadržala "barem djelić reputacije čistog mora i obale".
U akciji je sudjelovalo dvadesetak aktivista iz udruga 'Planet Zemlja' iz Zagreba, 'EkoArt Galaksija' iz Bednje i 'Crometeo', volonteri iz Hrvatskog planinarskog društva Mljet i Planinarskog društva Planika Mljet te djelatnici nacionalnog parka s obiteljima.