Nevladine udruge zatražile monitoring Hrvatske

12.5.2011.
15:05
VOYO logo

Otkako su u veljači ove godine 15 nevladinih organizacija dale svoje mišljenje o promjenama u okviru koje traže mjerila za zatvaranje poglavlja 23 – Pravosuđe i temeljna prava, u Bruxellesu su predstavnici nekoliko nevladinih organizacija iznijeli svoje primjedbe o svim mjerilima za zatvaranje spomenutog poglavlja. Od veljače do svibnja zabilježen je i napredak, ali i nedostaci.

''Predlažemo zaštitni mehanizam koji bi iz Hrvatske pokušao osigurati da se procesi koji su pokrenuti ne vrate na početak, a oni prijedlozi koji još nisu krenuli da ih se pogura'', naglašava Jelena Berković iz GONG-a za Deutsche Welle. Ona kaže da je jedan od prijedloga vraćanje procesa u parlament koji bi kroz tijelo koje je otvoreno ne samo za političke stranke već i za predstavnike akademske zajednice i civilnog društva vršio monitoring.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Ukoliko bi se omogućio pristup informacijama, podacima i istraživanja o tome kako se uistinu provodi reforma pravosuđa i kako se zadovoljavaju mjerila u odnosu na proceusiranje ratnih zločina i zaštitu nacionalnih manjina, tada bi taj mehanizam bio koristan i za Hrvatsku i EU i nudio informacije koliko Hrvatska napreduje i koliko taj napredak održava'', smatra Jelena Berković.

Službenih reakcija iz Europske komisije za sada još nema. Mehanizam monitoringa za Bugarsku i Rumunjsku nije primjenjiv za Hrvatsku niti to EU nakon članstva Hrvatske u Uniji želi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstavnici nevladinih organizacija s prijedlogom mehanizma monitoringa koji bi se provodio u Hrvatskoj od strane hrvatskih tijela i redovito izvještavao Europsku komisiju i zemlje članice imao bi jedan važan cilj: ''Neovisno što Komisija ili EU misli o mehanizmu, nama u Hrvatskoj je to potrebno, imali bi smo monitoring nad bilo kime tko završi na vlasti nakon izbora, a da se pozitivne promjene ne vrate na početak'', ističe Berković.

U zadnja tri mjeseca i nevladine organizacije bilježe kako napredak tako i nazadovanje. Tu je važna promjena zakona o primjeni statuta Međunarodnog kaznenog suda, ali nisu još riješena pitanja obeštećenja žrtava ratnih zločina, upozoravaju iz nevladinih organizacija. Još uvijek nedostaje fond za obeštećenje svih žrtava ratnih zločina.

Vezani članak:

arti-201105110635006 arti-201105100688006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo