NAKON GODINU DANA /

Netransparentno uređenje Trga žrtava fašizma: Što se događa s kaznenom prijavom protiv Bandića?

Image
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL

Oko uređenja Trga vođene su brojne rasprave, no pravi problem nikada nije bio estetske prirode, nego je li ono izvedeno prema procedurama

31.5.2019.
15:00
Tomislav Miletic/PIXSELL
VOYO logo

Godinu dana je prošlo otkako su Zelena akcija i Pravo na grad, udruge iz Inicijative 'Vratite magnoliju', podnijele kaznenu prijavu protiv Milana Bandića, gradonačelnika Zagreba i Silvija Novaka, tadašnjeg pročelnika Zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode zbog osnovane sumnje počinjenja kaznenih djela prilikom uređenja Trga žrtava fašizma.

Image

Inicijativa 'Vratite magnoliju' traži da se zaustavi daljnja devastacija Trga žrtava fašizma

Image

Inicijativa 'Vratite magnoliju' traži da se zaustavi daljnja devastacija Trga žrtava fašizma

DORH je prijavu proslijedio USKOK-u, a što se događalo dalje, odnosno je li bilo kakvih postupanja, pitali smo USKOK, čiji je glasnogovornik Vuk Đuričić za Vijesti.hr poručio da ''USKOK o predmetima u kojima se provode izvidi, koji su sukladno zakonskim odredbama tajni, ne daje informacije''.

Podsjetimo, Inicijativa je cijelo vrijeme upozoravala da upitnici oko problema s radovima na Trgu žrtava fašizama nisu estetske prirode, već je pitanje izvode li se prema zakonskim procedurama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

Inicijativa 'Vratite magnoliju' traži da se zaustavi daljnja devastacija Trga žrtava fašizma

(Luka Stanzl/PIXSELL)

Naime, ''radovi su izvođeni na temelju projekta Uređenja javnih i zelenih površina oko Doma hrvatskih likovnih umjetnika. Temeljem samo tog projekta, bez detaljnog konzervatorskog i/ili restauratorskog elaborata kao i pisanog sporazuma s vlasnicima i korisnicima prostora nikako se nije smjelo krenuti u uklanjanje stepenica koje su sastavni dio Doma hrvatskih likovnih umjetnika,  zaštićenog kulturnog dobra u vlasništvu Republike Hrvatske", upozoravala je tada arhitektica Iva Marčetić iz Prava na grad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadalje, ''u tehničkom opisu Glavnog/izvedbenog arhitektonskog projekta ne spominje se uklanjanje stepenica, već su ti radovi navedeni samo u Troškovniku projekta, i to uklanjanje 37 velikih i 12 malih stepenica. U Ugovoru kojeg Gradonačelnik potpisuje s izvođačem radova ponovno se, bez ikakvih stručnih elaborata, u Troškovniku koji je sastavni dio Ugovora,  navodi uklanjanje 204 velike i 12 malih stepenica kao i njihova zamjena kamenom druge vrste. Time je, osim što je nanesena šteta Proračunu Grada Zagreba, oštećeno kulturno dobro'', upozoravala je Inicijativa.

Image
Foto: Ilustracija/Jurica Galoic/PIXSELL

USKOK

DORH i USKOK (Ilustracija/Jurica Galoic/PIXSELL)

Sve nezakonitosti prijavljivali su u nekoliko navrata nadležnim inspekcijama, no nakon što par mjeseci nisu dobili niti jedan odgovor odlučili su podići kaznenu prijavu DORH-u, istaknula je pravnica Željka Leljak Gracin iz Zelene akcije: "Gradonačelnik Bandić je puno puta pozivao institucije pravne države da rade svoj posao, pa eto, to činimo i mi''.

Valja svakako podsjetiti i da su se o spornom projektu i samim radovima na Trgu žrtava fašizma negativno očitovale gotovo sve relevantne stručne udruge: Društvo arhitekata Zagreba, Hrvatsko društvo krajobraznih arhitekata, Udruženje hrvatskih arhitekata, Hrvatsko društvo likovnih umjetnika, Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Zagreb, Katedra za zaštitu kulturne baštine Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, ULUPUH i Muzeje Ivana Meštrovića, kao i Vijeće Gradske četvrti Donji grad i Odbor za prostorno uređenje pri Gradskoj skupštini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo