Neradni petak pod Vladinim pokroviteljstvom

Na dnevnom redu današnje sjednice Vlade je prijedlog o subvencioniranju doprinosa poslodavcima koji su se odlučili s krizom boriti uvođenjem neradnog petka.

28.1.2010.
12:34
VOYO logo

Vlada danas raspravlja o uvjetima za početak raspisivanja novog natječaja za drugu fazu privatizacije brodogradilišta koji bi trebao biti raspisan do sredine veljače.

Kako je premijerka Jadranka Kosor najavila jučer u Saboru, Vlada će danas uvesti i kriterije po kojima samo tvrtke koje imaju gospodarsku budućnost i perspektivu mogu računati na subvencije države, odnosno u proceduru će uputiti zakon o jamstvenom fondu putem kojega će gospodarstvenicima Vlada, HBOR i poslovne banke olakšati put do novih kredita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pomanjkanje oduševljenja po pitanju neradnog petka

Na dnevnom je redu i obnova modela po kojemu je država subvencionirala neradni petak tvrtkama koje su se zbog gospodarske krize našle u teškoj situaciji. Prema izmjenama tog modela pravo na subvenciju će imati i tvrtke koje su se u problemima našle nakon 30. srpnja 2009. godine, kada je ta mjera uvedena.

Prošle je godine za to osigurano 200 milijuna kuna, a iskorišteno je samo 40 milijuna. Razlog tomu je što su tvrtke morale ispuniti niz uvjeta, između ostaloga i da 2007. godine, odnosno prije krize, nisu poslovale s gubitkom, a zabranjeno im je i otpuštanje radnika dok primaju potporu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rijetkima koji su tome udovoljili država je pristala platiti doprinos za neradni dan i 10 odnosno 13 posto dnevnice radnika. Tako je država, primjerice, na minimalnu plaću, koja je prije skraćivanja radnog vremena iznosila 2.814 kuna, isplaćivala potporu od 209,92 kune.

Vlada će danas predložiti i smanjenje plaća dužnosnicima u lokalnoj upravi, čiji primici neće smjeti nadmašiti plaće ministara. Osim toga, smanjit će primanja i svim lokalnim činovnicima čije općine primaju pomoć iz državnog proračuna, i to za 20 posto. Podsjetimo da je takvih 15 županija i više od dvjesto općina i gradova.

Tako županica sisačko-moslavačka Marina Lovrić ostaje bez sedam tisuća kuna, jer joj je dosad plaća bila 20 tisuća kuna, gradonačelnik Siska Dinko Pintarić ostaje bez pet tisuća kuna, gradonačelnik Poreča Edi Štifanić bez 4,6 tisuće kuna, a Milan Bandić i Ivan Čehok bez tri tisuće kuna, dok će Željko Kerum ostati bez tristotinjak kuna.

Prethodni članci:

arti-201001270775006 arti-201001220641006 arti-201001120118006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo