Nakon skandalozne snimke na kojoj bivši ministar poljoprivrede puca iz automobila, Josip Dabro otvorio je dušu i progovorio o stanju u Hrvatskim šumama, za koje kaže da je "leglo kriminala".
"Govorio sam da postoje nekakve nepravilnosti, od informacija s terena koje sam unutar Hrvatskih šuma dobivao. Na kraju krajeva, cijela Slavonija bruji o tome. Htio sam da to raščistimo, i raščistit ćemo", rekao je Dabro.
Još prije nekoliko mjeseci USKOK je upao u Hrvatske šume nakon prijave na "nepravilnosti i korupciju". Prijavu je podnijela Uprava Hrvatskih šuma protiv nižerangiranih voditelja u Slavoniji kojim se na teret stavlja oko 150 milijuna eura štete napravljene državnoj tvrtki.
Nepravilnosti u poslovanju Hrvatskih šuma zabilježene su i ranijih godina. Državna revizija pročešljala je poslovanje Hrvatskih šuma više puta i niti jednom ova državna tvrtka nije dobila prolaznu ocjenu.
Pa ni 2024. godine kada je objavljena posljednja revizija provedena dvije godine ranije. Tada je utvrđeno niz nepravilnosti u prodaji drvnih sortimenata, zapošljavanju, javnoj nabavi.
U nastavku donosimo detalje zadnjeg nalaza Državnog ureda za reviziju u Hrvatskim šumama.
Sporna prodaja drvnih sortimenata
Prodajom drvnih sortimenata Hrvatske šume ostvaruje najznačajnije prihode. U 2021. oni su iznosili 2.115.957.126,00 kuna ili 82,6 posto, a u 2022. u iznosu od 2.558.152.138,00 kuna ili 82,8 posto ukupno ostvarenih prihoda. Pravilnikom o prodaji proizvoda i usluga određen je način utvrđivanja cijena proizvoda i usluga te cjenike proizvoda i usluga donosi Uprava Hrvatskih šuma.
Revizija je utvrdila da je u zapisniku iz studenoga 2020. sa sastanka Hrvatskih šuma i predstavnika Udruženja drvno-prerađivačke industrije pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, navedeno je da je Uprava Hrvatskih šuma predložila povećanje cijena hrasta kitnjaka za 4,5 posto i lužnjaka za 2,0 posto. Međutim odlučeno je da se cjenik glavnih šumskih proizvoda za 2021. neće mijenjati.
Na sastanku održanom 18. listopada 2021. na kojem su sudjelovali predstavnici Hrvatskih šuma i Udruženja, dogovoren je postotak povećanja cijena pojedinih drvnih sortimenata. Uprava Hrvatskih šuma je 28. listopada 2021. donijela novi Cjenik glavnih šumskih proizvoda u kojem su cijene povećane kako je dogovoreno na navedenom sastanku.
Tako su cijene trupaca povećane u rasponu od 3,0 posto do 19,0 posto, a cijene prostornog drva za 4,0 posto.
Revizija tvrdi da iz dokumentacije Hrvatskih šuma nije vidljivo zašto je Uprava, u čijoj je nadležnosti donošenje cjenika, organizirala sastanak s predstavnicima Udruženja, a posebno što su oni ujedno bili ugovorni kupci te su mogli izravno utjecati na utvrđivanje visine cijene drvnih sortimenata.
Također, revizija navodi da nije vidljivo na temelju čega je utvrđena cijena, odnosno povećanje cijena u navedenom rasponu.
Reagirala i Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja
Zbog tih nepravilnosti reagirala je tada i Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja. U listopadu 2021. i travnju 2022. protiv Hrvatskih šuma pokrenula je dva postupka radi utvrđivanja povreda propisa o zaštiti tržišnog natjecanja.
Postupak iz listopada 2021. je pokrenut radi utvrđivanja jesu li Hrvatske šume primjenjivale nejasne, netransparentne i nejednake uvjete prema poduzetnicima koji su međusobno konkurenti i time počinilo zlouporabu vladajućeg položaja prema odredbama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja, s obzirom na to da su o dodjeli drvnih sortimenata po javnim pozivima odlučivali i članovi Udruženja drvno-prerađivačke industrije pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, ujedno i kupci drvnih sortimenta.
Postupak iz travnja 2022. Agencija je pokrenula radi utvrđivanja jesu li Hrvatske šume i Udruženje zaključili zabranjeni vertikalni sporazum prema odredbama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja.
Hrvatske šume su se tada obvezale da će predstavnike Udruženja drvno-prerađivačke industrije isključiti iz sastanaka na kojima će odlučivati o prigovorima kupaca u vezi s prodajom drvnih sortimenata.
Malverzacije s prodajom trupaca
Revizija je utvrdila da se prilikom prodaje paket trupaca različitih dimenzija putem dražbe nije primjenjivala cijena iz važećeg Cjenika glavnih šumskih proizvoda. Hrvatske šume početnu cijenu utvrđivale su metodom ponderirane cijene ili metodom aritmetičke sredine.
Također, revizijom se nije moglo potvrditi na temelju kojeg akta su primjenjivane cijene utvrđene različitim metodama.
"Provjerom pojedinih provedenih postupaka dražbe, utvrđeno je da su u slučajevima kada je primijenjena metoda ponderirane cijene ostvareni prihodi Hrvatskih šuma bili su jednaki iznosu prihoda koji bi se ostvarili primjenom cijena iz važećeg Cjenika, dok je cijena utvrđena metodom aritmetičke sredine bila nepovoljnija za kupce, odnosno ostvareni su prihodi veći od prihoda koje bi Društvo ostvarilo na temelju Cjenika", navodi Revizija u svom izvješću.
Sporna naplata korištenja šumskih prometnica
Kupci drvnih sortimenata koji vlastitim prijevozom izvoze sortimente iz šume, odnosno koriste šumske prometnice obvezni su Hrvatskim šumama platiti naknadu za korištenje šuma. Revizija je utvrdila da su Hrvatske šume u pojedinim slučajevima obračunale naknadu za korištenje šumske infrastrukture manju nego što je utvrđeno Pravilnikom o korištenju šumske infrastrukture. Obračunana je naknada u iznosu od 0,95 kn po m3, umjesto u iznosu od 8,54 kn po m3 prostornog drva.
Plan zapošljavanja
Revizija je utvrdila da ne postoji planovi zapošljavanja i radnih mjesta koja se planiraju popuniti s brojem radnika. Pa je tako odluke o zapošljavanju pripravnika donosila Uprava na temelju prijedloga voditelja Podružnica i direktora sektora.
Revizija je utvrdila da su u razdoblju od 2020. – 2022., Hrvatske šume osposobile 156 pripravnika više nego što je bilo potrebno.
Naime, na temelju odluka Uprave, objavljen je javni poziv za zapošljavanje 257 pripravnika. Primljeno je 238 pripravnika, za koje su troškovi plaća iznosili 14.268.600,00 kuna. Po isteku pripravničkog staža, s 82 osobe zaključeni su ugovori o radu na radnim mjestima za koja su se osposobile.
"Iz navedenog proizlazi da broj pripravnika koji je predviđen i s kojima je zaključen ugovor u svojstvu pripravnika, nije realno utvrđen s obzirom na odstupanje između broja predviđenih, broja osposobljenih pripravnika te broja osoba s kojima su, nakon isteka pripravničkog staža, zaključeni ugovori o radu za zanimanja za koja su se školovali. Zapošljavanjem većeg broja pripravnika u odnosu na broj osoba s kojima su zaključeni ugovori o radu, u navedenom razdoblju povećani su troškovi osoblja za 9.352.528,00 kuna. Tako je u Podružnici Nova Gradiška, u navedenom razdoblju, osposobljeno 12 pripravnika, a ni s jednim pripravnikom nije zaključen ugovor o radu. U Podružnicama Zagreb i Bjelovar je osposobljeno po 20 pripravnika, a u svakoj Podružnici je zaključeno po šest ugovora o radu. Nadalje, u Podružnici Vinkovci je osposobljen 21 pripravnik, a zaključeno je pet ugovora o radu, dok je u Podružnici Karlovac osposobljeno 16 pripravnika, a zaključena su tri ugovora o radu", navodi Revizija.
Sporna unapređenja
Hrvatske šume su tijekom 2021. unaprijedile 74, a tijekom 2022. 107 zaposlenika tako da ih je premještala na druga više rangirana radna mjesta. Zaposlenici su unaprijeđeni na temelju zahtjeva neposredno nadređenih osoba, u kojima je najčešće kao razlog unaprjeđenja navedeno popunjavanje slobodnog više rangiranog radnog mjesta. O unaprjeđenjima se odlučivalo na sjednicama Uprave te su zaključeni ugovori o radu ili dodaci ugovorima o radu.
Revizija upozorava da Hrvatske šume nisu utvrdile procedure i kriterije na temelju kojih nadređena osoba može predložiti unaprjeđenje zaposlenika te se ne može potvrditi opravdanost unaprjeđenja zaposlenika samo zbog razloga postojanja slobodnog radnog mjesta.
Netransparentna javna nabava
Revizijskim uzorkom obuhvaćena je bila javna nabava vrijednosti od 554.958.192,00 kuna, od toga 39 predmeta na temelju provedenih postupaka javne nabave u vrijednosti od 549.757.719,00 kuna te 40 predmeta jednostavne nabave roba, radova i usluga u vrijednosti od 5.200.473,00 kuna.
Revizija je utvrdila da Društvo vodi Registar ugovora o javnoj nabavi i okvirnih sporazuma, međutim ne sadrži pojedine predmete nabave čija je vrijednost jednaka ili veća od 20.000,00 kuna.
"Od pregledanih 40 postupaka jednostavne nabave u vrijednosti od 5.200.473,00 kuna, u Registru nije navedeno jedanaest ugovora o nabavi roba, radova i usluga ukupne vrijednosti od 1.740.726,00 kuna te deset narudžbenica ukupne vrijednosti od 614.304,00 kuna, odnosno 45,3 posto uzorka jednostavne nabave obuhvaćenog revizijom", navodi Revizija.
Priopćenje Hrvatskih šuma
"Hrvatskim šumama gospodari se odgovorno, propisno i prema pravilima struke, što dokazuju brojni međunarodni certifikati", poručuje iz Hrvatskih šuma i izražavaju žaljenje što bivši ministar Josip Dabro 'revolverašku aferu' preusmjerava na njih izmišljajući nepostojeće štete.
Podsjećaju da je 19. i 21. srpnja 2023. područje Uprave šume podružnica Vinkovci zahvatilo olujno nevrijeme neviđenih razmjera te je nastala šteta od bruto 2,8 milijuna m3.
"Već idući mjesec, 31. kolovoza 2023., Vlada je donijela Uredbu o izmjenama Zakona o šumama, a Ministarstvo poljoprivrede promptno je isti dan donijelo Naredbu o zabrani radova gospodarenja u određenim odsjecima kojima istječe šumskogospodarski plan, kako se ne bi nepotrebno sjeklo svježa stabla.
Ukupno je na području UŠP Vinkovci u razdoblju od 19. srpnja 2023. do 20. siječnja 2025. sanitarnom sječom i izradom drvnih sortimenata sanirano oko 1,9 milijuna m3 bruto drvne mase, iz čega je proizvedeno 1,54 milijuna m3 drvnih sortimenata, od toga 815.000 m3 trupaca te 725.000 m3 ogrjevnog drveta.
Od početka sanacije vjetroloma 19. srpnja 2023. do 31. prosinca 2024. u UŠP Vinkovci prodano je 1.025.221 m3 drvnih sortimenata u vrijednosti od 156.304.318 eura. U 2024. godini na javnim nadmetanjima prodano je u UŠP Vinkovci 137.751 m3 u vrijednosti 37.915.641 eura.
Najvrjednije sortimente furnir hrasta lužnjaka F1 zbrinuli su prioritetno, samo s područja UŠP Vinkovci otpremljeno je 102.654 m3 u vrijednosti 52.829.427 eura, što je nikad veće izvršenje u nikad težim i dosad viđenim uvjetima", stoji u priopćenju Hrvatskih šuma.
POGLEDAJTE VIDEO: Nakon afere Dabro vrije između HDZ-a i DP-a! Raspada li se vladajuća kolacija? 'Da dajem ruku u vatru?'