Neplodni parovi moći će 'usvojiti' zametak

Ministar zdravlja Rajko Ostojić planira liberalizirati zakon uvođenjem mogućnosti koja je za Hrvatsku potpuno nova, a primjenjuje se u dijelu europskih zemalja. Riječ je o tzv.

3.2.2012.
9:43
VOYO logo

Tako će uz dosadašnji model 'umjetne oplodnje' u kojemu je temelj svježi embrijotransfer i zamrzavanje jajnih stanica, parovi u liječenju neplodnosti imati slobodu zamrzavanja zametaka, iako u ograničenom broju. Ako pak ni ta varijanta ne uspije, parovima će se omogućiti da 'usvoje' zamrznuti zametak, piše tjednik Forum. Prijedlog je da se donorima spermija i jajnih stanica osigura financijska kompenzacija te da donorstvo bude anonimno.

Koji su noviteti u zakonu?

Novu regulativu u području humane reprodukcije izradilo je Nacionalno povjerenstvo za medicinski pomognutu oplodnju. Noviteti su ti da se pacijentima nudi odabir postupka liječenja koji je u skladu s njihovim svjetonazorom, pa će se moći usmjeriti na postupak zamrzavanja jajnih stanica ili na zamrzavanje zametaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon će odrediti blage postupke stimulacije ovulacije pa se lijekovi moraju dozirati tako da se dobije najviše 12 jajnih stanica. Parovima koji se opredijele isključivo za zamrzavanje jajnih stanica, oplodit će se jedna ili dvije jajne stanice za svježi embrijotransfer, a preostale će se zamrznuti.

Parovima koji izaberu zamrzavanje zametaka, ograničit će se oplodnja na najviše osam jajnih stanica, dok preostale idu na zamrzavanje. Par će, dakle, moći birati broj jajnih stanica koje želi oploditi do maksimalno osam, pa nakon svježeg embrijotransfera jednog zametka (maksimalno dopušteno dva), teoretski, ostaje ih sedam za zamrzavanje. Inače, praksa kaže da je od osam oplođenih jajnih stanica moguće postići četiri ili pet kvalitetnih zametaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Država snosi trošak do ženine 42. godine

Ženi će tako nakon prvog, svježeg embrijotransfera ostati mogućnost za još najmanje dva ili najviše četiri transfera odmrznutih zametaka, što bi trebalo biti dovoljno da se postigne trudnoća. Inače, zamrznuti zameci čuvat će se pet godina o trošku države. Nakon isteka prvih pet godina, vlasnici zametaka, dakle oba partnera, potpisom mogu produžiti njihovo čuvanje na daljnjih pet godina i to će morati sami platiti između pet tisuća i deset tisuća kuna.

Zakon će napraviti iznimku za teške pacijente, odnosno žene starije od 38 godina koje imaju više neuspješnih postupaka in vitro fertilizacije (IVF-a), onkološke bolesnice, te slučajeve teške muške neplodnosti.

Po novome zakonu, objavio je tjednik Forum, država će snositi troškove liječenja neplodnosti za žene do 42 godine života, jer liječenje neplodnosti nakon 43. godine nema medicinskog opravdanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo