Nakon Muna i Žejana, zima i zlo zvonima se tjeraju na Grobnišćini. Odzvanjalo je Općinom Čavle, jer došlo je vrijeme Grobničkih dondolaša.
Stotinjak kršnih momaka svojom bi pojavom otjeralo svako zlo.
Tradicija dondolanja seže još daleko u povijest, kad su to bili nadničari, kojima su feudalci plaćali da bi zvonili i tjerali divlje životinje.
"Što se tiče opreme, tu je ovčja koža, zvono. Onda imamo krabuju, koja isto tako ovisi o veličini, rogi, kosti, koji se stave na nju. Ona se dela u principu kod odraslih od kravlje lubanje i rogi od goveda. Sve skupa oprema bude na dondolašima i do nekih tridesetak kila", izjavio je Grobnički dondolaš Ivan Lambaša.
Zvuk koji daje do znanja da je počelo njihovo vrijeme. A tako će biti i u dalekoj budućnosti, jer tu su nasljednici.
"Ovo mi je ustvari šesta godina da sam dondolaš. Ovako hodamo, zatvaramo, otvaramo maškare. Ja sam prvi u familiji", izjavio je Grobnički dondolaš Fabijan Relja.
"Mladih je hvala bogu, evo moram se pohvalit da ovo leto udruga Grobnički dondolaši dobila 16 novih člani. Od tih 16 je osam velih, osam mićih. To je jako jako puno s obzirom da nas je sve skupa možda nekih stotinjak", rekao je kapetan Grobničkih dondolaša Frenki Fućak.
Posebni darovi za najmlađeg, kojemu je tek godina i pol, najstarijeg i najdondolaša. Tako su dočekani u Hrastenici. Svi izlaze iz kuća da ih pozdrave.
"Gdje god se nađe, obavezno im se nešto pripremi, slatkoga, pojesti, popiti. I kad dolaze otvaraju mesopust i zatvaraju", poručila je Slobodanka Mohodić iz Hrastenice.
"Svake godine ih dočekujemo, to je kao praznik", rekao je Ivica Zovko iz Hrastenice.
Strašnog izgleda, poput Minotaura, ali ova grobnička mitska bića na strani su dobroga.