Za potrebe vjerskih obreda, hrvatske biskupije nastoje služiti se domaćim proizvodima, a iz tog običaja proizlazi još jedan, pomalo neobičan, u župi Sv. Nikole Tavelića u Tučepuima kod Makarske. Tamo već godinama vjernici daruju svoje maslinovo ulje koje se potom šalje u Sisačku i Bjelovarsku biskupiju.
Fra Nediljko Šabić, župnik spomenute župe, kaže da dobije "narudžbu" s kontinenta prema kojoj vidi kakve su potrebe tamošnjih župa, piše Slobodna Dalmacija.
Kantice podijeli vjernicima, a oni ih napune i vrate
"Na primjer, kažu mi kako će biti 1000 krizmanika ili 2000 krizmanika i onda mi znamo koliko ulja treba. Naravno da to ovisi i o tome kako su rodile masline, pa mi je zato teško govoriti o tome koliki je prosjek", kaže fra Nediljko dodajući da uvijek bude viška ulja jer su vjernici velikodušni.
Stvar funkcionira tako da se uoči jedne nedjeljne korizmene mise vjernicima podijele kantice koje oni tada, po slobodnoj volji, napune uljem i vrate ih na blagoslov odnosnu na posvetu koja se odvija na Veliki četvrtak. Ova ideja je nastala prije mnogo godina i do danas dobro funkcionira, a fra Nediljko kaže kako su on i njegovi župljani ponosni što će se njihovim uljem pomazivati bolesnici i krizmanici, te krstiti djeca.
Takva praksa nije uobičajena u drugim župama, a njome se ostvaruje i duhovna veza između župa i biskupija.
"Bitno je da maslinovo ulje bude čisto"
Mons. don Pavao Banić iz makarske župe Sv. Marka, gdje se njeguje isti običaj, kaže kako je važno da se donira pravo, čisto maslinovo ulje, jer i Isus je upotrebljavao takvo.
"U našoj župi Sv. Marka ja sam se svojedobno brinuo za to, pa sam uzimao ulje kod provjerenih ljudi, tamo gdje sam znao da neće miješati ulje i da mi neće podvaliti. Godinama je maslinovo ulje darivala naša Danica Glavičić, a onda je nadbiskup don Marin Barišić kazao kako se više ne trebamo brinuti za to. Proteklih godinama, naime, čisto maslinovo ulje nam osigurava Splitsko-makarska nadbiskupija", kaže don Pavao Banić.
Za sve spomenute sakramente, kaže on, i nije potrebna velika količina ulja.
"Dovoljan je kvarat ulja za par tisuća pomazanja, pa bih lijepu gestu fra Nediljka više nazvao donacijom i duhovnim povezivanjem. Ali bitno je da maslinovo ulje bude čisto, kao što je važno da vino bude domaće i posve čisto", kazao je mons. Banić.