Trošak vraćanja obveznog vojnog roka trebao bi tako iznositi oko 100 milijuna kuna godišnje, a možda i manje. Taj je trošak otprilike jednak onome protupožarne sezone. Vojni bi to proračun mogao podnijeti, piše Večernji list.
Temeljna vojna obuka planira se uvesti 2019. godine, a trajat će, prema dosadašnjim planovima, tri do četiri tjedna. Večernji list donosi što se sve u tako kratkom roku može naučiti. Tu su jutarnja tjelovježba, dizanje zastave i himna, tečaj prve pomoći, upoznavanje oružja, vježbe gađanja, čitanje karata, različite vježbe i civilno služenje.
Jutarnji rituali
Rano ustajanje i jutarnja tjelovježba trebali bi učiniti mnogo za kondiciju mladih vojnika, a nakon toga je tu i odavanje počasti zastavi himnom, ritual koristan za zajedništvo. Uz jutarnju tjelovježbu, predviđene su i vježbe na vojnim poligonima, vježbe ukopavanja u rov i slično.
Praktična znanja
Tijekom obveznog vojnog roka, mladi će imati priliku naučiti i neka praktična znanja kao što je tečaj prve pomoći, o čemu se znanje ranije stjecalo još u osnovnoj školi. U vojsci bi se ono trebalo još bolje utvrditi. Osim tečaja prve pomoći, u obvezni vojni rok bit će uključeni i odlasci na teren kako bi se stekao smisao za orijentaciju u prirodi.
Obuka o oružju
Nekoliko je tjedana, smatraju u MORH-u, dovoljno za upoznavanje s oružjem, kao i učenje rukovanja jurišnim puškama i njihovo održavanje. Nakon stjecanja znanja o rukovanju oružjem, slijede vježbe gađanja. To će ujedno biti i vrhunac ovakve vojne obuke, koja uključuje i upoznavanje s ostalim naoružanjem, ali uglavnom sa školskim primjercima.
Civilno služenje
Oni koji iskoriste svoje pravo na prigovor savjesti, dvostruki vojni rok će služiti u institucijama. To će biti bolnice, starački domovi i slično.