U OČEKIVANJU / Neizvjesnost je mučna: Jedna odluka ugrozila bi 400-tinjak proizvođača u Hrvatskoj

Image
Foto: Damir Špehar/PIXSELL

Duhan je poljoprivredna kultura s vrlo visokom dodanom vrijednošću, a kontinuitet proizvodnje mogao bi biti ozbiljno narušen

14.9.2020.
10:08
Damir Špehar/PIXSELL
VOYO logo

Najava zatvaranja tvornice u Kanfanaru i odlaska British American Tobaccoa (BAT) iz Hrvatske zbog, nagađa se, nepovoljnih uvjeta poslovanja, prvenstveno politike trošarina, i izostanak poteza Vlade obećanih od strane premijera Andreja Plenkovića nakon sastanka s vodstvom kompanije krajem lipnja, sve više raspiruje nervozu radnika u tvornici, ali i nekih kooperanta BAT-a u Hrvatskoj.

Image
na potezu je vlada /

Odlazak BAT-a sve izgledniji, Istri prijeti socijalna bomba: 500 obitelji ovisi o Tvornici duhana Rovinj

Image
na potezu je vlada /

Odlazak BAT-a sve izgledniji, Istri prijeti socijalna bomba: 500 obitelji ovisi o Tvornici duhana Rovinj

Posljedice odlaska kompanije i prekida proizvodnje duhanskih proizvoda u istarskom Kanfanaru bi ponajprije osjetili njihovi radnici, njih 500-tinjak, ali i tamošnja lokalna i regionalna samouprava zbog izostanka poreza i drugih davanja. No, nervoza raste i među proizvođačima duhana, kojih je 400-tinjak u Hrvatskoj, a njih 350 su kooperanti BAT-a organizirani kroz tvrtku kćer Hrvatski duhani. Hrvatski duhani otkupljuju više od 80 posto ukupne proizvodnje duhana u Hrvatskoj čija je ukupna godišnja vrijednost oko 100 milijuna kuna, piše Poslovni dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Duhan je poljoprivredna kultura s vrlo visokom dodanom vrijednošću, a kontinuitet proizvodnje mogao bi biti ozbiljno narušen zatvaranjem tvornice duhanskih proizvoda i povlačenjem globalnog duhanskog diva iz Hrvatske.

Slaven Krapac, proizvođač duhana iz Turnašice kod Pitomače, koji s obitelji obrađuje 19 hektara pod duhanom, ističe da je trenutno zadovoljan svojom pozicijom na tržištu i suradnjom s BAT-om, odnosno Hrvatskim duhanima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Duhanom se bavim već 25 godina i bilo je svega na tržištu. Najgore je bilo od 2011. do 2015. kad su cijene goriva i plina bile rekordno visoke, a otkupne cijene duhana niske – svega 8,2 kuna. Lani nam je otkupna cijena bila 14 kuna što je najviše do sada. Uz to, od kad sam zadnjih 10-ak godina vezan uz Hrvatske duhane, zadovoljan sam odnosom koji imamo – otkupna cijena je poznata već u veljači, otkupe svu proizvodnju, sufinanciraju nam nabavku strojeva što je posebno važno danas u vrijeme kad nema radne snage i generalno nam daju okvir poslovne sigurnosti”, kaže Krapac.

Referirao se i na inicijativu dijela proizvođača okupljenih u udruzi Krupan list koji zaziva liberalizaciju tržišta . Krapac smatra da bi u tom slučaju većina proizvođača bila u problemu: ''Hrvatski duhani su mi financirali proizvodnju i mehanizaciju. Mnogo su uložili u nas proizvođače i sigurno ne bi bilo dobro da odu''. Hrvatski duhani svake godine u proizvodnju ulože dvije trećine vrijednosti proizvodnje, oko 66 milijuna kuna, kako bi podržali proizvođače u nabavi svog potrebnog repromaterijala za proizvodnju duhana, financiranje troškova energije, ljudskog rada, polica osiguranja i drugih nužnih troškova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potvrđuje to i Mihael Čolak iz Balkića kod Slatine koji na svojem obiteljskom gospodarstvu uzgaja duhan na 26 hektara površine: ''Meni za pripremu sezone treba 500.000 do 700.000 kuna za što me sada kreditiraju Hrvatski duhani i garantira mi otkup kompletne proizvodnje. Velik dio proizvođača bez te pomoći ne bi mogao financirati proizvodnju''.

Dodaje da mu nije svejedno kad čuje nagađanja da se tvornica u Kanfanaru zatvara i da BAT odlazi iz Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz to, u Hrvatskim duhanima kontinuirano raste otkupna cijena duhana. Prošle su godine isplatili rekordnu prosječnu otkupnu cijenu za duhan tipa Virginija od gotovo 14 kuna za kilogram, čime su proizvođačima isplatili ukupno 3,5 milijuna kuna više nego godinu ranije. Prosječna cijena za duhan Virginija je u posljednje tri godine porasla za devet posto, a u posljednjih pet više od 20 posto, što je, kažu sugovrnici, raritet u domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo