Navodno je to bio i uvjet kojeg je, prije isticanja svoje kandidature, postavio i Andrej Plenković, piše Novi list nagađajući da bi Plenkovićeve šanse, u slučaju da ne bude jedini kandidat, mogle biti veće ako predsjednika bude biralo cjelokupno članstvo.
KLJUČNI SASTANCI U VRHU HDZ-a: Odluka o izboru predsjednika, u utrci najmanje petero kandidata
Šeks odmaže Plenkoviću svojom podrškom
No, neki u HDZ-u smatraju da je Plenkovićev problem upravo u tome što nema izbornu bazu u stranci.
"Plenković nema bazu u HDZ-u i ne zna kakvo je njeno raspoloženje. A otkako je, dok smo još imali predsjednika, on objavio svoju kandidaturu, sve je više naših ljudi skeptično prema njemu kojeg mediji toliko favoriziraju. Prerano je izašao s kandidaturom, potrošit će se. Osim toga, Šeks mu svojom podrškom samo odmaže. Šeks je bio zaslužan za dolazak Sanadera, 2012. je bio na strani Jadranke Kosor i, unatoč tome što je tada griješio, sada tvrdi da ima novog kandidata. Neće to tako ići, Šeks više i nema neku naročitu težinu u HDZ-u", smatra jedan HDZ-ovac koji je protivnik Plenkovića i Šeksa.
Oproštajna poruka Tomislava Karamarka
Kao jedan od mogućih kandidata naspram Plenkoviću spominje se tehnički ministar regionalnog razvoja i EU fondova Tomislav Tolušić.
"Tolušić je pobjeđivao na izborima, ima iza sebe bazu koja nedostaje Plenkoviću. Bio je župan i sada ministar i zna upravljati sustavima. Plenković je diplomat i nema tu kvalitetu. Zato su Tolušićeve šanse jako dobre", smatra jedan član Nacionalnog vijeća HDZ-a.
Novi list neslužbeno doznaje da se i Karamarko protivi dolasku Plenkovića na čelo stranke. Navodno je na svojoj oproštajnoj sjednici predsjedništva HDZ-a u utorak prisutnima rekao da "ne dopuste da na čelo HDZ-a dođu briselski činovnici".