Štrajk pravosudnih djelatnika nastavlja se nakon što se predstavnici Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) u ponedjeljak nisu uspjeli dogovoriti s ministrom pravosuđa i uprave Ivanom Malenicom oko povećanja plaća, izvijestila je predsjednica SDLSN-a Iva Šušković.
''Dogovora za dalje nema, mi očekujemo i nadalje sastanke, a očekujemo da su ministar i ministarstvo svjesni činjenice da sustav bez ovih ljudi ne može funkcionirati'', kazala je Šušković istaknuvši da je štrajk podjednako problem za sustav i društvo u cjelini.
Ministarstvo apeliralo na strpljenje
Naglasila je da bi ministarstvu trebao biti interes što prije ponuditi kompromisno rješenje i da se plaće reguliraju u smjeru značajnog povećanja koeficijenata.
Šušković je kazala da je na sastanku Ministarstvo pravosuđa i uprave (MPU) apeliralo na strpljenje i razumijevanje te je poručila kako je sindikat u svakom trenutku spreman zaustaviti štrajk ukoliko se iznađe prihvatljivo rješenje.
''Ukoliko dobijemo neku ponudu ili nekakvo prijelazno rješenje od ministarstva, mi ćemo to poslati našem članstvu te ćemo u roku od 24 sata dati odgovor je li ponuda prihvatljiva'', dodala je.
Županijski sud odbio Vladin zahtjev za zabranu štrajka
Šušković je prošlog tjedna kazala da štrajka oko 5000 djelatnika.
Štrajk sudskih službenika pokrenut je prošlog ponedjeljka u 7 sati nakon što su suci pretprošle srijede postigli dogovore o povećanju plaća s Ministarstvom uprave i pravosuđa, nakon dvotjednog bijelog štrajka.
Županijski sud u Zagrebu odbio je prošlog ponedjeljak Vladin zahtjev za zabranu štrajka pravosudnih djelatnika zbog većih plaća, obrazloživši kako štrajk ima dopušteni cilj i svrhu te da ne postoje razlozi zbog kojih bi štrajk bio nedopušten i nezakonit.
Plenković ranije najavio povećanje plaća
Premijer Andrej Plenković rekao je prošlog ponedjeljka nakon sastanka sa sindikatima da će od lipnja za 219.000 zaposlenika u državnim i javnim službama rasti plaće za 60, 80 i 100 eura, pri čemu će najviše porasti onima koji imaju najmanje plaće.
Iz SDLSN-a su poručili da je to neprihvatljivo iz više razloga, objasnivši da ni tim sveobuhvatnim rješenjem nisu obuhvaćeni svi.
Nisu obuhvaćeni rukovodeći kadrovi ni sudski savjetnici, istaknula je ranije Šušković, te upozorila kako i dalje u tijelima sudbene vlasti većina namještenika ne prima čak niti minimalnu plaću, koja trenutno u obračunu osnovice i koeficijenta bez minulog rada iznosi 569 eura bruto.