'Vapimo Berošu već mjesecima. Bile su tu dvije inspektorice dva dana, u sobi pored ravnateljeve, nijednom se nisu spustile u COVID odjele'
Naši vapaji ministru zdravstva Viliju Berošu traju od ožujka, nije ovo jučer počelo, tvrde liječnici iz KB Dubrava, a stanje je takvo, tvrde, zbog paralelne im uvedene vlasti i zbog nekolegijalnosti ostataka zdravstvenih ustanova prema njima.
Kap je, kažu, odavno prelila čašu, a sve je počelo još u ožujku - bolnica Dubrava nikad nije bila spremna za COVID centar, tvrde, baš ni u jednome trenu, a mučno stanje u bolnici za 24sata opisao je ogorčeni liječnik u Dubravi uz uvjet anonimnosti, dobro upućen u sve što se tamo zbiva od ožujka naovamo: ''Bile su dvije inspektorice ovdje, dva dana zaredom. Sjedile su čitavo vrijeme u sobi pored ravnateljeve, niti jednom se nisu spustile u COVID odjele''.
Da COVID bolnica bude negdje drugdje, kaže, postojala je i druga opcija, da to bude neka bolnica paviljonskog tipa, poput one u Zaboku, Vinogradske ili čak i Rebra. No, kako je Milan Kujundžić bio smijenjen s mjesta ministra zdravstva, u polufinalni su izbor ušli Zabok i Dubrava. Kako smo mi u tom trenutku bili politički najslabiji, odluka je pala na nas, tvrdi liječnik dodajući da su na zalihama imali samo 50 najefikasnijih maski za lice, ukupno 250 njih vrhunske kvalitete, a privatnim kanalima su liječnici sami nabavili 20.000 maski.
''Govorili su nam da će u funkciji biti 300 kreveta za
COVID bolesnike, ali nitko od samoga početka nije govorio
tko će s 300 pacijenata ovdje i raditi. Naši su mikrobiolozi čak
upozoravali da će se zbog posebnog ventilacijskog sustava bolnice
virus negdje 'zavući', i da će jedino rješenje na kraju biti da
se COVID odjeli - spale, dotle su išla upozorenja'',
tvrdi liječnik potvrđujući tako i prijašnja pisanja
pojedinih medija na temu spornog ventilacijskog sustava.
Već tri do četiri tjedna bolnica, dodaje, stalno dobiva pisma i pritužbe obitelji pacijenata, a osoblje, kaže, radi nadljudskim naporima, i nipošto ne zaslužuje ovo: ''U javnosti se stvorila slika o nama kao da smo nesposobni neradnici, a čitav je problem u zapovjednoj liniji, u 'strategiji' za KB Dubrava, koja se negdje na vrhu mijenja, doslovno, svakoga dana ... U ožujku i travnju nas je spasio lockdown. Ne znam što nas sad može spasiti više ...''.