Time je reagirao na izjavu oporbenog čelnika Janeza Janše da bi nakon afere Erjavčeva ostavka bila "čin političke higijene".
Janša smatra da bi uz ostavku slovenskog arbitra Jerneja Sekoleca te službenice ministarstva vanjskih poslova Simone Drenik posljedice morao snositi i šef diplomacije koji o kompromitantnim razgovorima možda nije bio sasvim neinformiran.
Afera ga iznenadila
Erjavec je novinarima rekao da ga je afera koju slovenski mediji i dužnosnici nazivaju "obavještajnom" iznenadila.
On je prvi slovenski dužnosnik koji je posredno priznao da su snimke spornog razgovora Sekoleca i Drenik koje su objavili hrvatski mediji autentični.
"Nameće mi se pitanje kako je bilo moguće prisluškivanje fiksnih domaćih telefona. Bio bih međutim više zabrinut da se to dogodilo s telefonima u ministarstvu jer bi to postavilo pitanje kakvu zaštitu imamo", kazao je Erjavec.
Dodao je da osobno nije znao za razgovore Sekoleca i Drenik te da je njegov optimizam koji je prije par mjeseci u vezi s ishodom arbitraže iznio jednoj lokalnoj televiziji bio utemeljen na osnovi razgovora s odvjetnicima, a ne sa Sekolcem i Drenik.
Skandal je izbio u srijedu kad su hrvatski mediji objavili transkripte koji pokazuju da su se Sekolec i Drenik dogovarali o iznošenju argumenata i lobiranju kod drugih sudaca u postupku o granici između Slovenije i Hrvatske. Njih dvoje su u međuvremenu dali ostavke.
Novi arbitar se bira mimo procedure
Nakon što je Jernej Sekolec podnio ostavku, Sloveniji je počeo teći rok od 15 dana da imenuje novog arbitra. Budući da je zakonska procedura za imenovanje znatno dulja od zadanog roka, stranke su dale odobrenje vladi da sama imenuje arbitra, bez parlamentarne potvrde koju slovenski zakon zahtijeva. Slovenske parlamentarne stranke do ponedjeljka će vjerojatno predložiti kandidate kako bi novi sudac mogao biti imenovan već u srijedu.
"Sa zadovoljstvom zaključujem da je rasprava bila konstruktivna, državotvorna i prihvatili smo zaključak bez ijednog glasa protiv da Odbor za vanjsku politiku preporuča vladi da u najkraćem mogućem roku predloži arbitra iz Republike Slovenije", izjavio je Jožef Horvat, predsjednik parlamentarnog Odbora za vanjsku politiku Slovenije.
Milan Brglez, predsjednik slovenskog parlamenta, kazao je kako parlament neće glasovati o kandidatu - imenovat će ga vlada na temelju konsenzusa koji će se pokušati ostvariti preko samog kandidata.
U nedjelju se priopćenjem oglasio HAZU i upozorio da je ugovoreni način arbitriranja izgubio je svaki smisao. Više možete pročitati OVDJE.
Premijer Milanović sutra sa strankama
Premijer Zoran Milanović sutra će se sastati s parlamentarnim strankama kako bi postigli konsenzus o sudbini sporazuma o arbitraži. Njemu će se sigurno odazvati predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko - potvrdili su nam iz stranke, jer je riječ o nacionalnim interesima. Inače, HDZ smatra da bi Hrvatska trebala istupiti iz arbitraže.
HRT/Hina/Danas.hr