PETRINJSKI LONČARI /

Nakon 12,5 godina dobila prvi posao: U Hrvatskoj nedostaje radne snage, a njih 6000 čeka priliku

Petrinjski lončari primat će minimalnu plaću do kraja godine do kada traje HZZ-ova mjera.

13.8.2018.
7:10

Unatoč obvezi zapošljavanja osoba s invaliditetom - poslodavci još uvijek radije plaćaju kazne. Tako je u ovoj godini njih gotovo osam tisuća u Fond za profesionalnu rehabilitaciju uplatilo više od 127 milijuna kuna. No, da ima i pozitivnih primjera, pokazala je Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije - uz glinu žele pokrenuti društveno poduzetništvo. 

Uz puno volje i truda za dvadesetak minuta nastat će šalica. 

'Najteže je savladat centriranje. S tim se i počinje bilo koji proizvod na kolu i onda treba savladat dizanje i oblikovanje dalje'', rekao nam je 19-godišnji Filip, kojem je ovo prvi posao. 

''Sretan sam što imam posao, lončarstvo je jako zanimljivo i ne znam, sviđa mi se.''

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za Glinenu priču keramički studio u Petrinji Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije od HBOR-a je prvo dobila novac za edukaciju, a onda joj je HZZ odoborio zapošljavanje šest osoba s invaliditetom i još četiri koje su bile dugotrajno nezaposlene.

''Samozapošljavanje njima daje nekakav osjećaj sigurnosti i postaju bitniji članovi naše zajednice. Sam rad s glinom ima neka terapijska svojstva pa tako smo jednostavno iskoristili nešto da to bude usklađeno i terapijski i financijski'', objasnila je Manda Šalić, voditeljica projekta Glinena priča. 

Ogrlice, šalice, posude i druge lončarske proizvode  prodaju po cijeni od 15 do 150 kuna, a od zarade kupuju materijal. Trenutačno ne primaju velike narudžbe, jer još uvijek nemaju svoju peć pa mole za donaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od njih, priliku za rad trenutačno nema oko 6 tisuća osoba s invaliditetom, iako u Hrvatskoj nedostaje radne snage. 

"Mislimo da je Hrvatska u mnogim djelatnostima ima prilike zapošljavati osobe s invaliditetom kada govorimo pogotovo u uslužnim djelatnostima. U zanimanjima kuhara, pomoćnog kuhara, spremača, to su zanimanja u kojima se najčešće zapošljavaju", rekla je pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Marija Pekeč Knežević.

Što znači imati posao najbolje zna Rozana iz Udruge osoba s invaliditetom Sisačko Moslavačke županije, koja je bez njega bila 12 i pol godina.

''Bolje nije moglo biti, ekipa je super'', prokomentirala je. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petrinjski lončari primat će minimalnu plaću do kraja godine do kada traje HZZ-ova mjera, no nadaju se da će priliku za izradu unikatnih proizvoda imati i dalje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo