Veliki dio starog kontinenta već je na udaru toplinskog vala. Temperature su najviše rasle u Španjolskoj i Francuskoj, a zagrijava se i Italija. Meteorolozi u brojnim europskim zemljama izdaju posebna upozorenja zbog opasnih vrućina, javlja Dnevnik.hr. Većina Francuza nema klimatizacijske uređaje pa su ih razgrabili u trgovinama. Vrućine ih podsjećaju na kolovoz 2003. godine kada je toplinski val odnio više od 15 tisuća života. Tada je pao i lipanjski toplinski rekord od 41,5 stupnjeva. Vlasti su zabrinute za najstarije građane koji toplinski udar najteže podnose.
"Tražim svakoga da preuzme odgovornost za sebe, svoju obitelji i susjede i da izbjegnu nagomilavanje u hitnoj pomoći zbog ljudi koji nepotrebno riskiraju", kazala je Agnes Buzyn, francuska ministrica zdravstva.
Rekordne temperature
Visoke temperature neće zaobići ni Italiju. U Rimu se stanovnici i turisti rashlađuju na oko dvije tisuće fontana s pitkom vodom, a vrućina je uzrokovala i požar na Siciliji u kojem je izgorjelo 40 automobila. Val ekstremne topline zahvatio je i Njemačku. U Münchenu se osvježenje traži na bazenima, a u Berlinu na jezeru Wansee.
"Očekujemo rekordne temperature u srijedu na jugozapadu Njemačke, temperatura zraka osjećat će se kao da je 43 stupnja. To znači ekstremni toplinski stres", rekao je meteorolog Andreas Friedrich.
Najgore tek slijedi
Provjerili smo i kako se Hrvatska priprema za opasne temperature zbog kojih je izdano i upozorenje zbog opasnosti za zdravlje. Spas je najlakše potražiti u moru, a neki su vrućinu jedva dočekali. Oni koji nisu pobjegli južnije, spas su potražili na zagrebačkom moru - Jarunu. Naime, Zagreb je jučer grijalo 30 stupnjeva.
Vrhunac toplinskog vala u Hrvatsku stiže ovih dana. Narančasta boja upozorava na veliku opasnost za zdravlje, a najgore će biti u četvrtak i petak u Zagrebu, Karlovcu, Rijeci i Splitu, javlja RTL. Split se tako već 17 dana zaredom kuha na temperaturi iznad 30 stupnjeva. Rijeka ih je brojila devet, a teško će se spavati sve do kraja mjeseca. Visoke temperature i vrućina mogu imati velike posljedice na zdravlje. Osim dehidracije i sunčanice, najopasniji je toplinski udar.
Čuvajte se
"Uslijed dehidracije javljaju se tegobe poput vrtoglavice, glavobolje, pada tlaka i na kraju toplinski udar kada dođe do kolapsa koji može rezultirati smrtnim ishodom", izjavio je Mladen Hron iz Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba i dodao kako treba "boraviti u rashlađenim prostorima gdje razlika u temperaturi nije viša od sedam stupnjeva. Također valja paziti na ishranu i jesti što više voća i povrća".
Da bi se izbjegle negativne posljedice vrućina, potrebno je piti dovoljno tekućine, izbjegavati boravak na direktnom suncu od 10 do 17 sati i koristiti sredstva za zaštitu od UV zračenja. Iako vrućina svoje žrtve ne bira, na oprezu posebno trebaju biti starije osobe, kronični bolesnici i djeca.