Na snazi je upozorenje zbog UV zračenja. Savjeta bi se trebalo pridržavati i biti umjeren prilikom izlaganja suncu jer u Hrvatskoj na godinu od melanoma oboli oko 600 osoba. Za vrijeme i nakon ljetnih praznika posjeti dermatolozima rastu zato je važno dobro se zaštititi.
Ljeto i preplanuli ten jedno bez drugoga ne idu, a jako sunce i visoke temperature znače i visoku opasnost od UV zračenja.
"Već smo par dana ovdje pa sam se počela mazati s uljem crnjenje", kaže Glorija iz Beča.
A upravo na takve preparate bez zaštitnog faktora liječnici upozoravaju.
"Ti prirodni preparati u kombinaciji sa suncem mogu dovesti do raznih toksičnih reakcija i alergijskih reakcija i to nikako ne preporučamo", upozorava dermatologinja Iva Dediol.
Kada je UV indeks visok ljudi osjetljive kože i mala djeca mogu dobiti opekline za manje od 20 minuta.
"Osobe koje su za svoga života pretjerano izložene UVA i UVB zrakama imaju veće šanse za dobiti karcinom na koži uključujući i menalom", dodaje dermatologinja Dediol.
Zato je važno zaštitna sredstva nanositi svaka dva sata ponovno i u pravim količinama. Koliko? Najlakše je odrediti pomoću vlastitih prstiju.
Za zaštitu lica i vrata potrebna je količina kreme od dužine jednog prsta, a za sve ostale dijelove tijela dužina od dva prsta ili ako koristimo zaštitu u spreju 15 pritisaka na pumpicu.
Mjera zaštite od sunca treba se pridržavati svakodnevno, a ne samo na plaži. A samo to nije dovoljno. Da posljedice ne bi bile ozbiljnije važno je na vrijeme posjetiti dermatologa.
"Madež koji mijenja svoju boju, oblik raste ili krvari. Ako imate osjećaj svrbeža morate posjetiti dermatologa", savjetuje doktorica Dediol.
Jer svaki put kada ste izgorjeli na suncu koža je to zapamtila, a posljedice mogu biti kobne.