Nacionalna evidencija nestalih osoba (NENO) nastala je u želji za što postizanjem što boljeg razumijevanja građana problematike nestalih osoba u Republici Hrvatskoj. Od samostalnosti Republike Hrvatske do danas, nestalima se još uvijek vodi oko 2.500 osoba, a brojka pronađenih tijekom tih godina mnogo je veća.
'NENO' na portalu nestali.hr pojašnjava proceduru i složenost metodologije traganja za nestalim osobama te poziva obitelj nestale osobe, prijatelje i širu zajednicu da se, u suradnji s policijom, aktivno uključe u traganje za nestalom osobom jer su upravo oni važan izvor korisnih informacija o navikama i životnom stilu nestale osobe.
Iz priopćenja MUP-a doznaje se i da je ideja za ovakav projekt nastala nakon medijskog aktualiziranja nedavnih slučajeva nestanaka. Ideja je da građani na jednom mjestu mogu dojaviti korisne podatke o bilo kojoj nestaloj osobi, a da za to ne trebaju odlaziti u policijsku postaju već to mogu učiniti online, a policija će svaki navod provjeriti.
Putem medija nestali se brže pronalaze
''Nestanci osoba, posebice maloljetnika i djece, posljednjih su godina snažno medijski popraćeni, a uloga medija u bržem pronalasku nestalih osoba, uz policijske mjere traganja, od ključne je važnosti'', piše u priopćenju.
Podsjetimo, nedavno je u javnosti odjeknuo slučaj maloljetne Antonije Bilić, koja je 7. lipnja nestala u Drnišu, te joj se od tada gubi svaki trag. Potraga je policiju dovela do Dragana Paravinje, koji je prvo priznao da je ubio spomenutu djevojku, da bi nekoliko dana kasnije to porekao.
Medijima je također odjeknuo slučaj nestalog Alena Poropata iz Rijeke. Potraga za njim je trajala od 29. svibnja do 23. srpnja, kada je pronađen u jednoj provaliji pored Buzeta. Poropat je, naime, sletio sa svojim skuterom u provaliju te je smrtno stradao.
specijal-201012070191004-Antonia Bilić
Vezani članak:
arti-201107310007006