Usto mu je , a članovima Uprave po 1,6 milijuna kuna. No, aferama tu nije kraj jer je Index objavio još jedan dokument koji kompromitira Jakovinu - posebno izvješće o poslovanju Hrvatskih šuma.
Prekomjerna sječa, prekomjerna šteta
Tim izvješćem koje je dobio 7. srpnja 2014. godine, Jakovina je bio upozoren na prekomjernu sječu i devastaciju šuma i sklapanje čak 330 štetnih ugovora o prodaji drvnih sortimenata. Procjenjuje se da su tim ugovorima Hrvatske šume oštećene za 400 milijuna kuna.
Spomenuto izvješće s prijedlogom interventnih mjera pripremili su Aida Kopljar, donedavna načelnica Sektora drvne industrije u Upravi šumarstva i načelnik te Uprave Ljubomir Salak, a potpisao ga je Domagoj Križaj, pomoćnik ministra Jakovine.
Kopljar je za Index potvrdila autentičnost izvješća dodavši da je ministar Jakovina morao znati za njega. On je jučer, pak, novinarima rekao da to izvješće nije vidio, iako mu je bilo upućeno izravno na ruke.
Upozorili ministra na malverzacije
Jakovinu se u tom dokumentu upozorilo na niz malverzacija u Hrvatskim šumama gdje je tada, kao i danas, na čelu bio njegov prijatelj Pavelić (na slici lijevo).
Izvješće je napisano nakon provedenog inspekcijskog nadzora od listopada 2013. kada su "u predmetu obavljanja sječa za izvršavanje sječive drvne zalihe za 10-godišnje razdoblje (od 2006. do 2015.) u državnim šumama kojima gospodare Hrvatske šume, utvrđena nedopuštena odstupanja i redovita godišnja prekoračenja sječa u količinama većima od 1.000.000 m3 godišnje, izvršenim na neplaniranim površinama šuma na području srednje i gorske Hrvatske, poglavito na području Uprava šuma podružnica Zagreb, Bjelovar, Koprivnica, Nova Gradiška, Sisak, Karlovac i Delnice", stoji u izvješću.
Najvrijednija stabla sjekli zbog - smanjene vitalnosti
Prekomjerna sječa se odnosila na debela stabla vrijednih vrsta drveća poput hrasta lužnjaka i kitnjaka, divlje trešnje, poljskog jasena, obične jele i smreke čija je potražnja na tržištu najveća.
Utvrđene nepravilnosti, stoji u izvješću, Hrvatske su šume pokušale opravdati nužnom sječom stabala radi smanjene vitalnosti. Međutim, nadzorom je utvrđeno da prekomjerna sječa nije bila popraćena obvezatnim radovima na biološkoj obnovi šuma, a obarana su stabla u jeku pune vegetacije i razvijene lisne površine pa su se time dodatno uzrokovala oštećenja drvnih sortimenata i pospješilo širenje biljnih bolesti.
Čitavo izvješće možete pročitati u nastavku.