MRAČNA STRANA ZAGREBA: /

Kako se zapravo živi u gradu s najvećim prirezom u državi? Otkrivena je bijeda metropole

Image
Foto: Profimedia

Niz je projekata teških milijarde i milijarde kuna, a ime gradonačelnika koji sve konce drži u rukama veže uz pogodovanja i afere

6.12.2020.
17:00
Profimedia
VOYO logo

Glavni grad Hrvatske, centar kulturnog, političkog i znanstvenog života ima više od 800 tisuća stanovnika. No kako zapravo živi Zagreb - grad koji upravlja proračunom težim od 8 milijardi kuna, istražio je Dnevnik.hr.

Na Dolcu, najvećoj zagrebačkoj tržnici, kumice kažu kako je bilo i boljih vremena. "Nekad su znali dve, tri kile sira, trpaj! Sad 40, 60 dkg, pola kilice. Jednu mjericu...", kazala je kumica Marica. Za cijenu se prije nije pitalo no zbog poskupljenja, danas se gleda svaka kuna govori kumica te dodaje: "Nekad su vam znali ostaviti i za kavu 5 kuna, a sad si ženice traže lipe da im date sira..."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se i neće gledati svaka lipa kada uz visoke režije i skup život - u Zagrebu se plaća najveći prirez u državi i to čak 18 posto.

Nije to očito dovoljno za neke ozbiljnije promjene u Zagrebu. Naime, u dva desetljeća nije izgrađen ni metar nove tramvajske pruge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NEPOTREBNO RASIPNIŠTVO: /

Umjesto sljemenske žičare mogla su se modernizirati zagrebačka rugla - reciklažna dvorišta

Image
NEPOTREBNO RASIPNIŠTVO: /

Umjesto sljemenske žičare mogla su se modernizirati zagrebačka rugla - reciklažna dvorišta

Niz je projekata teških milijarde i milijarde kuna, a ime gradonačelnika koji sve konce drži u rukama veže uz pogodovanja i afere. Posljednja, sljemenska žičara, čija je cijena gradnje otišla u nebo.

Pitanje otpada i obnova nakon potresa

Dio na koji Zagreb može biti sve, samo ne ponosan je i pretrpano reciklažno dvorište u koje mnogi bacaju gdje stignu.

"Godišnje imaš dva puta odvoz glomaznog otpada i ova dvorišta i ti bacaš u šumu, ne shvaćam! Vjerojatno je problem dopeljat", govore građani. Za to vrijeme Bandićevi ljudi uvjeravaju kako će život među smećem proći bez europskih kazni.

Ako još nije bilo dovoljno nevolja, one su došle nakon potresa. Danas, sve je manje strpljenja među onima kojima se prije 8 mjeseci sve urušilo. Došla je zima, a oni nisu još u svojim domovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Studentski život

U njima nije ni više od 70 tisuća studenata koji smještaj u domu plaćaju 300-tinjak kuna, no izdaci za hranu, prijevoz i sl. nisu mali. Problem imaju i oni koji u domu nažalost nisu dobili mjesto.

"Jer su stvarno stanovi jako skupi, doslovno šupu iznajme za 2 tisuće kuna, nisu neki standardi. A opet u domu je prva liga", kaže student koji studira na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Potraga za dodatnim studentskim džeparcem sada mu je u drugom planu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No uz sve probleme Zagreb je za mnoge ostao najljepši grad.

"Zagreb je moj grad, prošao sam cijeli svijet, ali uvijek mi se prekrasno vratiti u Zagreb i jako sam optimističan, sa nekog stajališta veslača. Što se nas veslača tiče stvarno imamo sve uvjete za uspjeti. Sigurno vam ni jedan veslač neće reći da zbog uvjeta nije uspio", kazao je veslač Valent Sinković.

"Puno je djece tu na Jarunu, puno djece trenira. Imat ćemo sljedeće godine svjetski kup u Zagrebu i tu će se malo popraviti staza, dotjerati što treba. Veselim se svemu tome", zaključio je Sinković kojem je životu Zagrebu lijep i ne bi ništa puno mijenjao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo