VIDEO: EVO NJIH OPET /

Molitelji u akciji: Pojavili su se ispred bolnice i žele 'zaustaviti pobačaje u hrvatskom narodu i spasiti duše'

U Karlovcu ispred Opće bolnice osvanuli su transparenti i molitelji

29.9.2022.
12:33
VOYO logo

Danas su u Karlovcu ispred ulaza u Opću bolnicu Karlovac osvanuli molitelji koji žele spriječiti žene da pobace.

Početak je to inicijative "40 dana za život", gdje će katolički aktivisti svaki dan od 8 do 20 sati moliti ispred bolnice, kako kažu za "nerođenu djecu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako navode na svojim stranicama "40 dana za život je ekumenska molitvena pro-life inicijativa za život, a posredno i inicijativa za zaustavljanje abortusa. Pokrenuta je 2007. godine u studentskom gradu College Station u Texasu, odakle se u kratkom roku proširila na čitav svijet. Na svjetskoj je razini u njoj dosad službeno sudjelovalo više od milijun ljudi svih kršćanskih denominacija u više od 1000 gradova u 64 zemlje na svijetu".

Navode i kako im je vizija "zaustavljanje pobačaja u hrvatskom narodu i spas duša. Fokusiranost na dar života, koje kroz molitvu, post i miroljubivo bdijenje vapi Bogu kako bi On, svojom moći, zaustavio pobačaj."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Kristina Stedul Fabac/Pixsell

Molitelje ispred bolnice u Karlovcu

Hoće li pobačaj ući u Ustav?

Inače, u Hrvatskoj je tema pobačaja jedna od onih koja se našla i u središtu političkih zbivanja. Progresivna saborska tako je prošlog mjeseca pozvala sve građane da se uključe u javnu raspravu o ustavnim promjenama i pokažu kako žele da se u Ustav uvrsti pravo žene na pobačaj. Saborski Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav u rujnu u jednomjesečnu javnu raspravu uputio nacrt promjene Ustava u dijelu koji se tiče referenduma, no bez prijedloga progresivne opozicije da se u Ustav vrati pravo žene na pobačaj.

Katarina Peović (RF), koja je pokrenula tu inicijativu, podsjetila je da je pravo na pobačaj bilo 'utkano' u Ustav 1974. godine , kao i u nacrtu Ustava iz 1990. iz kojeg je naknadno izbačeno. "Cilj nam je vratiti pobačaj u Ustav kako bismo zaštitili temeljno pravo koje je ugroženo velikim brojem prizivača savjesti, ali i globalnim trendovima", kazala je Peović na konferenciji za novinare u Saboru. Tvrdi i kako velika većina HDZ-ovih birača je za pravo žene na izbor.

Peđa Grbin (SDP) poručio je da neće odustati od borbe za pravo žene na izbor, da samostalno i slobodno odlučuje o svom tijelu. "Pozivamo sve građane i građanke da se uključe i pokažu ono što je svima osim vladajućima jasno, a to je da je ogromna većina želi da se to ljudsko pravo osigura na način da budu upisano u Ustav", rekao je.

'Vjetrovi iz Amerike pušu i u Hrvatskoj'

"Vjetrovi koji pušu iz Amerike pušu u našem okruženju i pušu u Hrvatskoj i moramo svom snagom i energijom osigurati da pravo žene na izbor bude u Ustavu", istaknula je Anka Mrak Taritaš (Klub GLAS-a i Centra).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Javna rasprava o promjenama Ustava traje do 20. listopada, a klubovi zastupnika Socijaldemokrata, SDP-a, zeleno-lijevog-bloka, HSS-a i RF-a, Centra i GLAS-a, IDS-a i Fokusa, Reformista i nezavisnih zastupnika najavljuju da će preko svojih 'kanala' omogućiti obrazac putem kojeg će građani moći predložiti uvrštavanje u Ustav prava žene na pobačaj.

Nakon što iscrpi saborsku proceduru o promjeni Ustava, progresivna oporba najavljuje i druge načine borbe, odnosno pokretanje inicijative za raspisivanje referenduma. "Ako se pameti HDZ ne privede onda je potpuno jasno da do izmjene Ustava u Saboru neće doći ali na drugi način, bio to i referendum, hoće", poručio je Grbin. Kako bi se usvojile promjene Ustava, potrebna je dvotrećinska većina, odnosno 101 saborski zastupnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo