Prvog dana popuštanja strogih mjera za sprječavanje širenja koronavirusa građani su potrošili oko 100 milijuna kuna manje nego u posljednjem ponedjeljku u travnju prošle godine. Možda bi potrošili i više da su svi kojima je to dopušteno otvorili svoja vrata. Tako je recimo na zagrebačkom Cvjetnom trgu otvorena samo jedna cvjećarnica.
"Prodajem hrvatski proizvod, lavandu i smilje i zato sam otvorila, jer ne ovisim o uvozu, a i jedini način da vidim kako to izgleda je da otvorim", rekla je za RTL cvjećarka Tereza Burazin te dodaje kako ne zna što očekivati.
U Hrvatskoj obrtničkoj komori pojasnili su zbog čega je dio cvjećara odlučio zadržati lokot na vratima.
"Cvjećarnice nemaju potrebe za otvaranjem, nema vjenčanja, nema sprovoda, nema krizmi, nema mogućnosti da ekonomski opravdaju otvaranje svojih radnji i ostali su zatvoreni", rekao je Dragutin Ranogajec, predsjednik HOK-a.
Zatvoreno pola trgovina
Nisu cvjećari jedini koji su ostali zatvoreni. I brojne druge djelatnosti, ali i neprehrambene trgovine u ponedjeljak nisu radile.
"Jučer je otprilike 60 posto trgovaca moglo otvoriti, 40 posto trgovaca nije jer se nalaze unutar trgovačkog centra, ali od trgovaca koji su mogli svega 50 posto ih je otvorilo", rekao je Denis Čupić, voditelj Koordinacije neprehrambenih trgovina i trgovačkih centara Hrvatske udruge poslodavaca i dodaje kako su neki ostali zatvoreni jer su procijenili da im se to više isplati, a drugi zbog nejasnih mjera ili nepripremljenosti.
Tako neke trgovine s vanjskim izlazima u sklopu trgovačkih centara, nisu željele riskirati kazne, a brojni su i oni koji se nisu stigli pripremiti i ispuniti epidemiološke mjere. Ipak, dio trgovaca je zadovoljan novim početkom.
"Neki trgovci s terena pokazuju oduševljenje s prvim kupcima i činjenicom da su ipak ostvarili određene promete, koji nisu na razini prije krize, nego na 30 posto redovnog prometa, što ipak daje neku dozu optimizma iako postoji puno nesigurnosti ispred nas", rekao je Čupić.
Nešto se pokrenulo
Iako je to daleko od potrošnje s kraja travnja prošle godine, Hrvati su u usporedbi s prošlim tjednom u ponedjeljak potrošili čak 79 milijuna kuna više. To je udruženjima obrtnika i poslodavaca znak da se nešto pokrenulo.
"Očekivano je da prvi dan neće biti neke zarade. U državi postoji dva milijuna ljudi na minimalcu. Umirovljenici, radnici i obrtnici na mjerama Vlade. Kada podmirite osnovno, ne ostane vam previše i to je razlog što se veselimo početku rada jer ćemo stvarati novu vrijednost i isplaćivati plaće", rekao je Ranogajec.
Goran Mazinjanin se bavi izradom ključeva. Svoju radnju u centru grada odlučio je otvoriti. "Jedva sam dočekao, ali posla nema. Tu i tamo netko dođe, bolje je i dalje držati zatvoreno", poručuje Goran koji se nada da će biti bolje i da će se sve s vremenom vratiti u normalu.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.